Zakayev, Washington’a ‘Dağlı Cumhuriyeti’ planını sunacak

İçkeriya (1) Başbakanı Ahmed Zakayev, Dağlı Cumhuriyeti’ni (2) restore etme niyetini kamuoyuna açıklandı ve 1919’da onlarca ülke tarafından tanınan ancak Bolşevikler tarafından yıkılan ”Dağlı Cumhuriyeti’nin Restorasyonu Projesi” Avrupa Parlamentosu milletvekillerine sundu.

Ahmed Zakayev, Avrupa Parlamentosu’nda modern Rusya Federasyonu topraklarında yeniden yapılanma ihtiyacı hakkında bir konuşma yaptı : ” Rusya’yı söküp başka bir devlet oluşumuna ıslah etmek gerekiyor ve kamu bilinci bugün buna hazırlanıyor. ” dedi.

Akhmed Zakayev konuşmasında, Djokhar Dudayev ve Zviad Gamsakhurdia ( Gürcistan’ın ilk devlet başkanı ) tarafından hazırlanan, ancak Boris Yeltsin’in Rus rejimi tarafından engellenen ”Dağlı Cumhuriyeti” projesini hatırlattı.

Zakayev, Avrupa Birliği milletvekillerine “Bugün Rusya’nın Ukrayna’da devam eden saldırganlığının ışığında, UHC (3) ve Dağlı Cumhuriyeti arasındaki birlik son derece semboliktir. 1919’da UHC ile Dağlı Cumhuriyeti’ni parlamentoları arasında bir birlik anlaşması hazırlandı.” dedi.

Chechenews’in bildirdiğine göre Ahmed Zakayev ve Inal Sharipov, Dağlı Cumhuriyeti’ni restore etme projesini sunmak üzere Washington’a uçtu.

E.N. 1 : İçkerya Çeçen Cumhuriyeti Kuzey Kafkasya’da 1991-2000 yılları arasında varlığını sürdürmüş tanınmamış bir devlettir. Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Parlamentosu, İçkeriya’nın bağımsızlığını tanıdı.

E.N. 2 : Dağlı Cumhuriyeti, 1917 yılında Kuzey Kafkasya’da yaşayan bazı Müslüman halkların birleşmesi ile Rusya’dan bağımsızlığını ilan eden ve 1921 yılında Sovyetler Birliği ordusu tarafından işgal edilen devlet.

E.N. 3 : Günümüzdeki Ukrayna’nın atası olarak kabul edilen, Haziran 1917’de Rusya Cumhuriyeti’nin bir parçası olarak ilan edilen, ardından 25 Ocak 1918’de bağımsızlığını ilan eden devlet.1921’de Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne dönüşmüş ve SSCB’nin kurucu üyesi olmuştur. Ukrayna Halk Cumhuriyeti sınırları, tarihi Batı Çerkesya’nın tümünü içine alıyordu.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img