Lavrov, Gürcistan’ın “ulusal çıkarlar tarafından yönlendirildiğini” yineledi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı’nın Rusya’ya karşı “ikinci cephe” açma çağrılarına rağmen, Gürcistan’ın hükümet çevresince ulusal çıkarlar tarafından yönlendirildiğini yineledi.

Lavrov, “Russia 24” ve RIA Novosti televizyon kanallarına verdiği röportajda, eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili döneminde, Rusya’nın Gürcistan ile iki üssü bu ülkeden çekmek ve bunlardan birinde ortak bir terörle mücadele merkezi oluşturmak için nasıl bir anlaşmaya vardığını anlattı. Rusya Dışişleri Bakanı, Gürcistan ordusunun çoğunluğunun eğitilmesi de planlanıyordu, dedi.

Lavrov, “Anlaşmaların üzerimize düşeni yerine getirip üsleri geri çektiğimizde, Saakaşvili bu merkezi oluşturmayı reddetti” dedi. Lavrov’a göre, o zamanlar hala barışçıl olan ortamda bile, Rusya “aldatıldı”.

Bakan, “O zaman başkan Saakaşvili’ydi, ancak küratörlerinin ona Rusya ile herhangi bir ortak merkeze gerek olmadığını söylediğine şüphe yok” dedi.

Lavrov’a göre Gürcistan günümüzde, ulusal çıkarları tarafından yönlendiriliyor, Gürcistan’ın Rusya ile ticaret ve turizmde ortaklığı var ve enerji satın alıyorlar.

Lavrov, Günümüzdeki Gürcistan Cumhurbaşkanı ve eski Gürcistan Dışişleri Bakanı Salome Zurabişvili’nin ”kendisi tarafından iyi tanındığını” söyledi.

“Şimdi Gürcistan’da, Tanrı’ya şükürler olsun ki, ülkenin kalkınma yolunu belirleyen ve bu işlevleri yerine getiren cumhurbaşkanıyla birlikte bir hükümet var. Yaptırımlara katılmak, ikinci bir cephe açmak için benzeri görülmemiş baskıya cevaben, “Biliyorsunuz, ulusal çıkarlarımız tarafından yönlendiriliyoruz. Rusya ile ticari ve turizm alanlarında ilişkilerimiz var ve enerji alıyoruz” denildiğini belirtti.

Lavrov daha önce, Gürcistan ile doğrudan uçuşların hızla yeniden başlamasını umduğunu söyledi. Girişim, iktidardaki Gürcü Rüyası partisi tarafından desteklenirken, Başkan Salome Zurabişvili buna karşı çıktı.

  • Lavrov, yeni yılın ilk günlerinde “Gürcistan ile ilişkilerin geliştirilmesi için Abhazya ve Güney Osetya’nın yanındayız” açıklamasıyla da dikkat çekmişti.

Kaynak : Эхо Кавказа

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img