Anıtı yenileyecekler

Adıge Cumhuriyeti Meclisi-Xase milletvekillerinden oluşan heyete başkanlık eden Vlademir Narojne ve Şavo Asker yaptıkları toplantının ardından Krasnodar Krayı Severske rayonu Novomitriyevske kasabasına gitti.

220 yıl önce Bzıyko savaşının gerçekleştirildiği yerde yapılan anıtın durumunu tespit etmeye gittiler.

29 haziran 1796 yılında Bzıyko merasında Şapsığ çiftçi tfekotleri ile worklar çatıştı.

Geçtiğimiz yüzyılın 80’li yıllarında  Adıgey’d’en Yemıj Ruslan, Tl’ıuju Asker ve Bereter Hisenin ön ayak olması ile bu anıt dikilmişti. Anıtı ise heykeltraş Anton Şikoyan yaptı.

Novomitriyevske kasaba belediye başkanı yardımcısı Natalya Malenkova anıtın dikilmesine sebep olan tarihi olaya değer verdiklerini, anıtın bulunduğu yere sık gidildiğini, alanın  da temizlendiğini belirtti.

Adıge Cumhuriyeti Devlet meclisi-Xase başkanı Vlademir Narojne – Anıt ve onu çevreleyen alanda yapılması gerekenler hakkında teatide bulunduk. Tehutemıkuaye rayon meclisi milletvekilleri bu çalışmaya katılacak. Gelecek nesillerimizin vatansever yetiştirilmesi, tarihsel ve kültürel mirasımızın ihyası, Pşıze bölgesi ve Adıgey’de yaşayan milletler arasındaki iyi ilişkilerin pekiştirilmesi ana görevlerimizden birisidir, — dedi.

HUT Nefset

Çeviri; AÇUMIJ Hilmi

Kaynak : Адыгэ Макъ

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img