Referandum ilanı: “Rusya’dan ayrılma sürecini başlatıyoruz”

Rusya Federasyonu’nun ekonomik olarak gelişmiş bölgelerinin temsilcileri, cumhuriyetlerin kendi kaderini tayin hakkı konusunda çevrimiçi bir referandumun yakında başlatılacağını duyurdu.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen “Post-Russia Forumu” sırasında Rusya Federasyonu’nun beş bölgesinin temsilcileri, kendi kaderini tayin hakkı konusunda çevrimiçi bir referandumun başlatıldığını duyurdu. Kaliningrad (Koenigsberg), St. Petersburg, Urallar, Sibirya ve Kuban bölgelerinden Ruslar, Moskova’dan bölgesel, politik ve ekonomik bir sınır çizme süreci başlatma isteklerini bildirdiler.

Girişim grubu, bağımsızlığın ilgili bölge sakinlerinin Moskova’nın yağmasından kurtularak ekonomik refah elde etmelerine yardımcı olacağına inanıyor. Buna ek olarak, Rusya Federasyonu’ndan ayrılmak, sakinlerini çeşitli savaşlarda Kremlin için top yemi olma kaderinden kurtarabilecekken, katılımcılar Ukrayna’daki silahlı çatışmaya özel önem verdiler. Rus bölgelerinin kendi kaderini tayin hakkıyla ilgili çevrimiçi referandumun başlamasının 16 Şubat 2023 Perşembe günü yapılması planlanıyor.

Kaynak : Диалог.ua

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img