Savcılık, Karaçay-Çerkesya eski senatörü Araşukov ve babası için ömür boyu hapis cezası talep etti

Savcılık, Karaçay-Çerkesyalı eski senatör Rauf Araşukov ve babası Raul Araşukov için ömür boyu hapis cezası talep etti. İki cinayet azmettirmek ve bir suç topluluğuna katılmakla suçlanıyorlar.

TASS muhabiri, savcının talebi hakkında mahkeme salonundan bilgi verdi. Aynı bilgiler RIA Novosti tarafından da bildirildi.

Daha önce, Moskova Şehir Mahkemesi’ndeki bir jüri, Rauf ve Raul Araşukov’u iki cinayeti azmettirmekten suçlu buldu. Jüri, Araşukov’ların 2010 yılında Çerkes Aktivist Aslan Jukov’un ve Karaçay-Çerkesya cumhurbaşkanının danışmanı Fral Şebzukhov’un bencil nedenlerle öldürülmesini organize ettiğini kanıtladı.

Jüri, Araşukov’ların bu suçlara karışması hakkında yaklaşık 50 soru sordu. Jüri özellikle Araşukov’ların hoşgörüyü hak etmediğini ifade etti.

-Rauf Araşukov, Ocak 2019’da tutuklandı, bir suç topluluğuna katılmak ve iki cinayet organize etmekle suçlandı.

-Raul Araşukov başlangıçta toplam 32 milyar ruble doğal gaz çalmakla suçlandı, ancak 2020 yazında bu suçlama düşürüldü. 2019’un sonunda, Araşukov’a karşı dört yeni zimmete para geçirme davası açıldı. Gazprom Gazoraspredelenie Stavropol’un hesaplarından yaklaşık 760 milyon rublenin kontrol ettiği şirketlerin hesaplarına aktarılmasının yanı sıra, karısının ve kızının aynı şirketlerde hayali istihdamla yaklaşık 16 milyon rublenin zimmetine geçirildiği belirtildi. Her ikisi de aranıyor. Buna ek olarak, soruşturma makamları Raul Araşukov’u, oğlunun daha önce suçlandığı cinayeti organize etmekle suçladı.

Çerkes aktivist Aslan Jukov’un öldürülmesi Çerkes toplumunda infial yaratmış ve bir dizi protestolar düzenlenmişti.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img