Çeçen muhalif Tumso Abdurahmanov öldürüldü

Çeçen aktivistler, Kadırov yönetimini eleştiren blog yazarı Tumso Abdurahmanov’un öldürüldüğünü bildirdi. İsveç polisi ise Abdurahmanov’un öldürüldüğüne dair bilgileri doğrulamadı ve yorum yapmadı.

Abdurahmanov’un öldürüldüğü haberi, Çeçen muhalif 1ADAT telegram kanalı tarafından bildirildi ve Çeçen diasporanın liderlerinden Anzor Maskhadov da bu bilgiyi doğruladı.

1ADAT Telegram kanalından bildirildiğine göre “Ölümünü doğrulayan yeterli bilgiye sahibiz ve kardeşi Muhammed özel servis tarafından saklandı” deniyor.

Maskhadov’a göre Abdurahmanov bir grup insan tarafından öldürüldü: “Herhangi bir ayrıntı veremem, sadece kendisine silahla saldırıldığını söyleyebilirim” dedi.

Ancak, ne Maskhadov ne de 1ADAT kanalı, Abdurahmanov’un hangi ülkede öldürüldüğünü belirtmedi.

İsveç Polis Departmanı basın servisi, basında çıkan haberlerden haberdar olduklarını, ancak bu bilgiyi teyit edemeyeceklerini ve bir yorum yapamayacaklarını bildirdi.

Abdurahmanov’un İsveç’teki ölümüyle ilgili doğrulanmamış bilgiler, tanınmayan İçkerya savunucularının telegram kanallarından birinde 1 Aralık’ta ortaya çıktı. Gazeteciler bu bilgi üzerine Tumso Abdurahmanov ve kardeşi ile iletişime geçmeye çalıştı, ancak başarılı olamadı.

Onların nerede olduğu Avrupa merkezli Çeçen insan hakları derneği Vayfond tarafından da bilinmiyor.

Şubat 2020’de Tumso Abdurahmanov’a İsveç’teki dairesinde suikast girişiminde bulunulmuştu. Blogger, saldırganı etkisiz hale getirmeyi ve polisi aramayı başarmıştı. Davadaki karar Ocak 2021’de verildi. Hükümlülerin Rusya vatandaşı oldukları tespit edildi. Azmettiriciler belirlenmedi, ancak savcı duruşmada “izlerin Grozni’yi işaret ettiğini” belirtti.,

Kaynak : Кавказ.Реалии

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img