X. Uluslararası Çerkes (Adige) Kültürü Festivali Maykop’ta düzenlendi

2 Aralık – 4 Aralık 2022 tarihlerinde, Adigey Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü ve Rusya Halklarının Kültürel Miras Yılı’na adanmış X. Uluslararası Adıge Kültürü Festivali Maykop şehrinde düzenlendi. Festivalin organizatörlüğünü Adige Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ve Adige Cumhuriyeti Halk Kültürü Merkezi üstlendi.

Festival, ulusal kültürü, folklor geleneklerini korumak ve tanıtmak amacıyla Adıge halk şarkılarının, halk danslarının, enstrümantal müzik sanatçılarının yanı sıra halk sanatları ve el sanatları ile dekoratif ve uygulamalı sanatı ustalarını buluşturmak amacıyla düzenlendi.

2 Aralık’ta Adıge Cumhuriyeti’ni ziyaret eden gruplarının gösterileri gerçekleştirildi : Krasnodar Bölgesi’nden bir grup Teuvçej bölgesinin Voçepşiy köyünü ziyaret etti, Kabardey-Balkarya ve Karaçay-Çerkesya’dan gelen sanatçılar Koşhable köyünde sahne aldı.

Aynı gün saat 17:30’da Tsey İbrahim’in adını taşıyan Adigey Cumhuriyeti Ulusal Tiyatrosu’nda güzel sanatlar sergisi ve 18:30’da X. Uluslararası Adıge Kültürü Festivali açılışı Adige Cumhuriyeti’nin dans ekiplerinin gösterileri eşliğinde yapıldı.

photo 2022 12 05 16 31 15

Açılış töreninde, Adige Cumhuriyeti Kültür Bakan Yardımcısı Svetlana Kuşu hoş geldiniz konuşması yaptı.

Festival tam zamanlı ve uzaktan bağlantı ile de gerçekleştirildi. Festivale Ürdün, Türkiye, İsrail gibi Çerkes diasporasından katılım sağlandı. Kuzey Osetya-Alanya, Abhazya, Kabardey-Balkarya, Karaçay-Çerkesya, Krasnodar Bölgesi ve Adıge Cumhuriyeti’nin farklı bölgelerinden sanatçılar da festivale katıldı.

Yine festival çerçevesinde 1 Mart 2022 tarihinde Adige Cumhuriyeti Milli Kütüphanesi ile birlikte başlatılan “Adıge dilinde 100 Adıge yazarı” etkinliği gerçekleştirildi. Adıge Cumhuriyeti Halk Kültürü Merkezi ve Adıge Cumhuriyeti Milli Kütüphanesi’nin sosyal ağlarında yayınlanan videolar ile Adıge yazarlarının 100 şiiri seslendirildi. Bu etkinlik izleyenlerden olumlu tepkiler aldı.

3 Aralık’ta, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti, Krasnodar Bölgesi ve Adige Cumhuriyeti’den güzel sanatlar sanatçıları, düzenlenen toplantıda çalışma ilkelerini, gelişim ve tanıtım eğilimlerini tartıştılar. Sonrasında konuklar sanatçılar ile tanışma ve sohbet etme imkanı buldular.

photo 2022 12 05 16 32 08

Adıge Cumhuriyeti Kültür Bakan Yardımcısı Svetlana Kuşu, Festival kapanışında yaptığı konuşmada Adıge kültürünü, dilini ve geleneklerini gündeme almanın ve ön plana çıkarmanın önemini vurguladı. Konuklar, bu tür etkinliklerin yaratıcı fikirlerin ve dostane bağların ortaya çıkmasına katkıda bulunduğunu belirttiler.

Festivalin kapanış töreninin sonunda farklı bölgelerden grupların sahne aldığı gala konseri düzenlendi. Gösteriler seyircilerden yoğun alkış topladı.

Kaynak : Adıge Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Basın Servisi

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img