Aslan Çerkesov Hâlâ Hapiste

Aslan Çerkesov, Ekim 2011’de Moskova’da ırkçı davranışlarla kitlesel gösterileri kışkırtan futbol taraftarı Yegor Sviridov’u öldürmekten suçlu bulundu.

6 Aralık 2010 Yegor Sviridov Moskova’da öldürüldü Yegor’un bulunduğu grup ile bir grup Kafkasyalı arasında etnik zeminde çıkan çatışma, kavgaya dönüştü ve Kabardey-Balkar asıllı Aslan Çerkesov bir futbol taraftarını öldürdüğü iddia edildi.

Birkaç dakika sonra, polis ekibi cinayetle ilgili 6 kişiyi gözaltına aldı Çerkesov dışındaki herkes serbest bırakıldı. Kolluk kuvvetlerinin bu davranışı futbol taraftarları tarafından konunun örtbas edilmeye çalışıldığı olarak algılandı. 11 Aralık’ta Yegor’un öldürüldüğü yerde on binlerce taraftar toplandı ve oradan Manezhnaya Meydanı’na gittiler.

IMG 20221209 112553 383

OMON görevlileriyle yaşanan çatışmalardan sonra, Moskova’nın tam merkezi, Sviridov’un katillerinin tutuklanmasını talep eden kişiler tarafından fiilen ele geçirildi. Dönemin Moskova Polis Departmanı Başkanı Vladimir Kolovoltsev protestoculara seslendi ve soruşturmayı sona erdirme sözü verdi.

IMG 20221209 112627 416

Birkaç gün içinde 6 Aralık’ta emniyetten herhangi bir nedenle serbest bırakılan herkes tekrar tutuklandı. Mahkeme onlara genel asayişi bozmaktan 5 yıl ceza verdi.

20 Ekim 2011 mahkeme jürisi Çerkesov’u Sviridov’u kasten öldürmekten suçlu buldu ve hiç bir ceza indirimi hakkı tanınmadı. Cherkesov suçunu kabul etmemesine rağmen suçlu bulundu, Krasnoyarsk Bölgesi’nde aldığı 19 yıl on aylık hapis cezasını çekiyor.

O dönemdeki protestoların ardından Rusya Başbakanı Vladimir Putin, ırkçı futbol holiganı Yegor Sviridov’un gömülü olduğu mezara çiçek bırakmak için Lublin mezarlığına gitti.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img