Saha Kongresi, Yakutya’nın seferberlik kapsamı dışına alınmasını talep etti

Saha Cumhuriyeti (Yakutistan) Kongresi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Yakutistan Cumhuriyeti yetkilileri adına bölgedeki seferberliğin iptal edilmesi talebiyle açık bir mektup yazdı.

Mektupta ”Savunma Bakanlığı’nın idari-bölge birimlerinin (tebaa, ilçe, yerleşim birimi) nüfusuna bağlı olarak, seferberlik yükünün orantılılığı ilkesine bağlı kalacağını varsayarsak, Rusya’daki bir yerleşim yerindeki 1000 kişiden 2 kişinin seferberliğe alınması gerekir. Buna göre Yakutistan’dan 2.000 kişinin seferberlik kapsamında askere alınması anlamına geliyor.” denildi.

Cumhuriyet halkının, seferberlik yükünün orantılılık ilkelerine tekabül eden rakamlardan birkaç kat daha yüksek olan oran hakkındaki bilgilerden endişe duyduğu ifade edilirken, Rusya Federasyonu Başkanı’nın kotasıyla onaylanan Yakutistan’dan seferber edilenlerin sayısını kamuoyuna açıklanması talep edildi.

Kongre üyelerine göre, Putin’in 21 Eylül’de ilan ettiği “kısmi” seferberlik uygulaması, “askerlik ve insan haklarına ilişkin federal mevzuatın” ağır ihlalleriyle yürütüldüğünü gösterdi, halk seferber olmaya çağrıldı. Yakutya’nın zaten seyrek nüfusunun daha da olumsuz etkilenme tehdidine vurgu yapıldı.

Daha önce Moğolistan’ın eski cumhurbaşkanı Tuva, Buryat ve Kalmık bölgelerinde yaşayanları seferberlikten kaçmaya çağırmıştı.

Rusya’nın her yerinde seferberliğe karşı mitingler düzenleniyor. OVD-Info’ya göre, 26 Eylül sabahı Mahaçkale’de 100’den fazla tutukluyla birlikte beş şehirde 128’den fazla kişi gözaltına alındı.

Kaynak : Настоящее Время

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img