KAFFED kriz masası kuruyor

Putin’in imzaladığı kısmi seferberlik kararnamesi sonrası Rusya-Ukrayna savaşında yeni bir aşamaya geçilirken özellikle Kuzey Kafkasya’da seferberlik kararına ve orantısız uygulamalara karşı olan halkın tepkisi dinmiyor.

Başta Gürcistan sınırı olmak üzere Rusya vatandaşları ülkeyi terk etmeye çalışıyor. KAFFED yaptığı açıklamada ‘ Anavatandan Türkiye’ye olası insan hareketlerinin öznesi olacak kardeşlerimizi mağdur etmemek için elimizden gelen her türlü desteği, oluşturulacak kriz masası ile vermeye çalışacağız ‘ açıklaması yaptı.

KAFFED’in ilgili açıklaması :

SOYDAŞLARIMIZA ve PAYDAŞLARIMIZA ÇAĞRIMIZDIR

Kamuoyunda yakından takip edildiği üzere Rusya – Ukrayna savaşı, Rusya Federasyonu tarafından ilan edilen seferberlik çağrısıyla, özellikle Rusya Federasyonu içerisinde yaşayan halklar açısından yeni bir boyut kazandı.

Seferberlik ilanıyla silah altına alınacakların kısa sürede toplanarak hızlıca cepheye gönderilecek olması ve alımlardaki demografik orantısızlık iddiaları endişe yaratmaktadır. Hatta bir yerleşim yerinde yaşayan erkek nüfusun dörtte birinin silah altına alınması gibi trajik ve yıkıcı örneklere rastlanmaktadır. Dahası seferberlik çağrısına uymamanın 10 yıla varan hapis cezası ile cezalandırılacağı ilan edilmiş durumdadır. Rusya Federasyonu’ndan çıkışlara dair hava trafiği, sınır kapılarındaki yığılma ve anavatanımızdan gelen bilgiler soydaşlarımız açısından bir insani kriz yaşanmasının güçlü bir ihtimal olduğunu ortaya koymaktadır.

Anavatanımızdan ikinci kez toplu bir kopuş yaşanmasını ve topraklarımızın Çerkessiz kalmasını elbette arzu etmiyoruz. Ancak anavatan veya diaspora farketmeksizin dünyanın neresinde olursa olsun soydaşlarımızla dayanışma ve yardımlaşmanın görevimiz olduğu da tartışmasız bir gerçektir.

KAFFED Yönetim Kurulu güncel duruma dair toplanmış ve Suriye krizinde edindiğimiz tecrübeleri de göz önüne alarak her türlü olasılığa karşı hazırlıklı olmak gerektiği konusunda ittifak etmiştir. Bu cihetle bir kriz masası kurma kararı alınarak, ilk aşamada yol haritası çıkarmak ve gerekli bilgileri derlemek üzere bir grup çalışmalara başlamıştır. İkinci aşamada, katılım göstermek isteyen kurum ve paydaşlarımızla kısa süre içinde çalışma grubunun genişletilmesine dair istek ve kararlılık ortaya konmuştur. Bu doğrultuda Kafkas Dernekleri Federasyonu olarak, başta üye derneklerimiz olmak üzere tüm kurumlarımıza, diaspora bileşenlerine ve soydaşlarımıza, bu süreçte hiç bir rezervimiz olmaksızın, birlikte çalışma irade ve isteğimizi ilan ederiz.

Tüm problemleri çözemesek de, anavatandan Türkiye’ye olası insan hareketlerinin öznesi olacak kardeşlerimizi mağdur etmemek için elimizden gelen her türlü desteği, oluşturulacak kriz masası ile vermeye çalışacağımıza dair tutumumuzun ve isteğimizin soydaşlarımız ve kardeşlerimiz tarafından bilinmesini isteriz.

KAFFED Kafkas Dernekleri Federasyonu

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img