Rusya’da göçmen işçiler yakılarak katledildi

12 Kasım Cuma günü Rusya’nın Irkutsk bölgesinin Zalari köyünde Tacikistanlı göçmenlerle yerel halktan kişiler arasında yaşanan kavga sonucunda iki işçi yanarak öldü, beşi aldıkları çeşitli yaralar neticesinde hastaneye kaldırıldı. Ondan fazla kişi yerel polis karakoluna götürülerek göz altına alındı.

12 Kasım akşamı, 6 Tacik göçmen ve 2 Rus yerel sakini arasında henüz belirsiz bir sebeple tartışma çıktı. Sözlü sataşma, kavgaya dönüştü ve 2 Rus darp edildi.

Bir süre sonra Irkutsk sakinlerinden yaklaşık 20 kişi intikam almak için işçilerin çalıştığı inşaat alanına geldi. Görgü tanıklarına göre, Tacik işçileri konteynerlerine kilitlediler, benzin döktüler ve ateşe verdiler.

Irkutsk Bölgesi Soruşturma Komitesi, ceza davası açıldığını bildirdi.

Bölgesel yayınlara göre, 13 Kasım’da Novosibirsk’teki Tacikistan Başkonsolosu Irkust bölgesinin Zalarinsky bölgesine “olayın koşullarını netleştirmek için” gönderildi.

Tacikistanlı gazeteci Mirzo Salimpur, ”Tacikistan vatandaşlarıyla ilgili olayın ciddi bir değerlendirme altında olduğunu ve büyükelçiliğin tüm çabalarını Tacik vatandaşlarının hak ve çıkarlarını korumak ve bu olayın adil bir şekilde soruşturulması için harcayacağını” yazıyor.

Kaynak : Sibirya Haberleri epigraph.info

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img