Osetlerle İnguşlar arasında silahlı çatışma yaşandı

Kuzey Osetya’nın Prigorodny bölgesinde silahlı çatışma yaşandı. Olay 10 Kasım gecesi saat 20:30’da Kartsa köyü yakınlarındaki bir benzin istasyonunda Kuzey Osetya ve İnguşetya yerlileri arasında yaşandı.

Görgü tanığına göre “Önce bir grup Oset ile bir İnguş arasında arbede oldu, o sırada bir başka İnguş geçerek kavgaya müdahil oldu. Ardından çatışma yaşandı, her iki tarafta da yaralılar var. Sonra OMON ekipleri geldi ve havaya ateş açtı.” dedi.

Yerli İnguş yaralıların – Jamaleil T. ve Ahmed K. – oldukları açıklandı, yaralı Osetlerin ise isimleri bilinmiyor. Oset ve İnguş yaralılar önce Beslan ve Oktyabrskoye bölgesindeki sağlık kurumlarına götürüldü, ancak daha sonra kurbanlardan biri İnguşetya Cumhuriyeti Klinik Hastanesine nakledildi.

Kuzey Osetya İçişleri Bakanlığı’na göre, çatışma yerel bazda gerçekleşti.

Osetlerle İnguşlar arasında çıkan çatışmanın ardından Kuzey Osetya’da ceza davası açıldı.

Kuzey Osetya Devlet Başkanı Sergei Menyailo İç İşleri Bakanı ve Savcılığa, olayın titizlikle araştırılmasını istedi. Menyailo yaptığı açıklamada ‘Bu tür vakaları önlemek için her şeyi yapmalıyız. Bu tür durumlar ortaya çıkarlarsa, olaya zamanında müdahale edin’ dedi.

Kuzey Osetya Soruşturma Komitesi’nin yaşanan olay sonrasında holiganlık suçu kapsamında ceza davası açtı.

Soruşturma kapsamında 21 ila 30 yaşları arasında Kuzey Osetya yerlisi dört kişi tutuklandı ve olayda kullanılan silahlara el konuldu.

Olay sonrasında Beslan kasabasında tedavi altına alınan bir İnguş’un hastane personelinin kendisine uyruğu hakkında sorular sorduğu ve hastane personelinin kaba muamelede bulunduğundan şikayetçi olduğu bildirildi.

Kaynak : Kavkaz.Realii , Kavkaz-Uzel v.d. Ajanslar

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img