Moskova’daki sokak kavgası sonrası Simonyan ve Kadirov tartıştı

Moskova’da geçen hafta büyük yankı yaratan bir sokak kavgası, devlete ait İngilizce TV kanalı Russia Today’in genel yayın yönetmeni Margarita Simonyan ile Çeçenistan’ın başı Ramzan Kadirov’u karşı karşıya getirdi. Kadirov, Simonyan’ın kavgaya karışan saldırganlar için”Dışarıdan gelenler”, “Kafkas milletlerine mensup bazı şahıslar” gibi ifadeler kullanması Kadırov’un tepkisini çekti.

Moskova’da geçen hafta yaşanan olayda çocuğuyla gezen bir baba, bir grup erkeğin saldırısına uğramış, Rus basını Rus babayla kavga edenlerin “Kafkasyalı” olduklarını özellikle vurgulamıştı. İçişleri Bakanlığı yetkilileri ise çocuğunun yanında babaya saldıran dört kişinin gözaltına alındığını ve bu kişilerin Azerbaycan doğumlu Rusya vatandaşları olduğunu açıkladı.

Margarita Simonyan, olayla ilgili yorumunda bu tür kavgalar nedeniyle sokakta, metroda, her köşe başında kimlik kontrollerinin yeniden yaygınlaşabileceği uyarısında bulunarak “dışarıdan gelenlerin rahat durması” gerektiğini söylemişti.

Kadirov ise “Güya vatansever insanların bile en küçük olayda Kafkasyalıları suçlamasından artık bıktığını” söyleyerek adını vermeden Simonyan’a tepki gösterdi.

Simonyan ise “Bildiklerimi teyit etmeden asla konuşmadığıma Kadirov’un dikkatini çekmek isterim” diyerek ilk açıklamasını savundu.

İkili arasındaki tartışma daha sonra büyürken Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov’un kızı Yelizeveta Peskova da Kadirov’a destek verdi. İnstagram hesabından tartışmaya katılan Peskova, basının bu gibi münferit olaylarda “Kafkasyalı” vurgusu yapmaktan kaçınması gerektiğini söyledi.

Büyüyen tartışmanın ardından sosyal medyada Simonyan’a yönelik tehdit mesajlarının artması üzerine Kadirov bu kez bu mesajları kınadı ve farklı görüşlere karşı şiddet dili kullanmadan tartışmak gerektiğini söyleyerek ortamı yumuşatmaya çalıştı.

Kaynak : turkrus.com

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img