Ramzan Kadırov, yeni ders kitaplarının düzenlenmesini talep etti.

Ramzan Kadırov, yeni okul ders kitabının, Kafkas halklarının sınır dışı edilmesinin Alman faşistleriyle işbirliğiyle açıklandığı Rusya tarihiyle ilgili bölümünün düzenlenmesini talep etti.

Kafkas Uzel’in haberine göre 23 Şubat 2023’te Vainakhların sürgününün 79. yıldönümünde İnguşetya’da yas etkinlikleri düzenlendiğini bildirildi
Ancak Çeçenya’da resmi bir etkinlik yapılmazken Kadırov ise kendi Telegram kanalında Stalin’e hakaretler yazmakla yetinmişti.

Eski Kültür Bakanlığı başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcısı Vladimir Medinsky’nin ortak yazdığı, 10 ve 11. sınıflar için güncellenmiş Rus tarih ders kitabı, “SSCB’ döneminde baskı altında kalan vatandaşları öfkelendirdiği belirtiliyor.

Çeçen Parlamentosu Başkanı Magomed Daudov , Kadırov’un “böylesine önemli bir konuyu açıklığa kavuşturma” talimatını verdiğini dile getirdi.

Ders kitabının 1943-1944 yıllarında Alman faşistleriyle olan işbirliğinden dolayı Sovyet otoritelerinin Karaçayları, Kalmıkları, Çeçenleri, İnguşları, Balkarları ve Kırım Tatarlarını toplu cezalandırmaya, zorla yeniden yerleştirmeye tabi tutmaya karar verdiklerini söyleyen bölümünde “birçok masum insanın” da baskı altına alındığı kaydedildi.

Birçok kişi Stalin döneminde etnik temelli kitlesel tutuklamaların, sürgünlerin ve infazların yapıldığını bilmiyor ya da bilmek istemiyor; Tarihçi ve Stalin’in biyografisinin yazarı Oleg Khlevnyuk’a göre, tüm ulusların “düşman” ilan edildiği belirtiliyor.

Yurttaşlarının sınır dışı edilme yıldönümleri, Rusya’nın çeşitli cumhuriyetlerin sakinleri tarafından her yıl anılıyor ve dönüşleri kutlanıyor.

8 Mart’ta Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Balkar vatandaşlarının sınır dışı edilme yıldönümünde, özellikle 2023 yılında, o gün Nalçik’te 79 yıl önce yapılan tehcirin mağdurları için bir anma etkinliği düzenlendi .

Balkarlıların sınır dışı edilmesinin kurbanları yalnızca küçük destekler alabildi.

8 Mart 2020’de düzenlenen anma eylemine katılanlar, yetkililerin desteğinin baskı yıllarında yaşanan acılarla orantılı olmadığına dikkat çekti.

Balkarlıları tahliye etme operasyonu 8 Mart 1944’te Kabardey-Balkar’da gerçekleştirildi.

Savaş malulleri ayrıca Kazakistan ve Orta Asya’ya gönderildi; Sınır dışı edilen 37.713 kişiden %52’si çocuk, %30’u ise kadındı. 18 gün süren yolda 562 kişi hayatını kaybetti.

Ancak 1957 yılında Balkarlıların yurtlarına dönmelerine izin verildi

Kaynak: Кавказский Узел

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img