Çerkes yönetmen ve senarist Huseyin Daurov’un filmi “Prens Marukh Cesaret Yolu” YouTube’de yayınlandı.

Adıgey Cumhuriyetinden Çerkes yönetmen ve senarist Huseyin Daurov’un uzun metrajlı filmi “Prens Marukh Cesaret Yolu” YouTube’de yayınlandı.

İki saatlik film, Mısırlı bir memlukun hizmetinde olan Çerkes bir prensi anlatıyor.

Uzun yıllar aradan sonra, oldukça farklı hatırladığı anavatanına geri döner.

“İki dünyalı bir adam haline geldikten sonra, günümüz Çerkesya’sının gerçeklerinden uzak tutmaya çalışsa da, bu gerçekler hayatını acımasızca istila eder. Ve şimdi halkının yaklaşan trajedisinin kökenlerini kendi gözleriyle görmek için atını yeniden eyerliyor. Bir dizi tesadüfi olay onu büyük siyasetin ve küçük entrikaların gizemlerine çeker. Doğduğu topraklarda tanınmak ve saygı görmek için kat etmesi gereken zorlu bir yol vardır” diyor filmin sinopsisi.

Filmin yapımı beş yıl sürdü.

“Prens Marukh” filmi hakkında sekiz ilginç bilgi.

Oyuncuların çoğu profesyonel değil.

Karakterler Adıge dilinin altı ayrı lehçesini konuşmaktadır.

Filmdeki oyuncular Çerkes boylarına göre Çerkes boylarının temsilcilerini oynuyorlar, Bjeduğ ailesinin soyundan gelen biri Bjeduğ’u, bir Kabardey Kabardey’i vb. oynuyor.

Filmdeki ateşli silahlar dekor değil. Bunlar Nikolai Tverdokhlebov’un koleksiyonundan 18.-19. yüzyıllara ait gerçek silahlardır.

Film başlangıçta 6-7 yirmi dakikalık bir seri olarak tasarlandı.

Erkeklerin çekimlere katılmasının zorunlu koşulu, rolü ve zamanı daha iyi hissedebilmek için bıyık ve sakal bırakmalarıydı. Bu fikirden ilham alan oyunculardan biri, tıraşsız olmak şirketin kıyafet kurallarına aykırı olduğu için bir bankadaki işinden bile ayrıldı.

Adam Hablauk, çekimlerden kısa bir süre önce üzerine düşen bir at nedeniyle dizinden ciddi şekilde yaralanarak kamera karşısına geçti. Kamera çalışması süresince koltuk değneklerini bir kenara bıraktı ama rolü bırakmadı.

Her iki oyuncu da ücret talep etmedi.

YouTube : https://youtu.be/U0ifurSB1qg?si=8Ue3qnNM0PTiLlzO

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img