Raul ve Rauf Arashukov’un ömür boyu hapis cezası onandı.

Temyiz mahkemesi Raul ve Rauf Arashukov’un ömür boyu hapis cezasını onadı.

Moskova’daki Birinci Genel Yargı Temyiz Mahkemesi, Karaçay-Çerkes Federasyon Konseyi’nin eski üyesi Rauf Arashukov ve Gazprom Mezhregiongaz genel müdürü eski danışmanı olan babası Raul Arashukov’u “Suç örgütü kurmak, cinayet ve hırsızlık” suçlarından ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığı cezayı onadı.

Ayrıca Moskova Şehir Mahkemesi’nin geçen yıl Aralık ayında aldığı karara göre , Arashukovlardan, öldürülmesi emrini vermekten suçlu bulundukları kişilerin yakınları lehine 12 milyon rublenin geri alınmasına karar verilmişti.

Devlet haber ajansı TASS’ın haberine göre temyiz mahkemesi, Moskova Şehir Mahkemesi’nin kararını yasal ve haklı buldu ve karar yürürlüğe girdi.

Savcılık Araşukovlar için ömür boyu hapis cezası talep etti.

Bundan önce jüri, sanıkların 2010 yılında paralı amaçlarla Adıge-Xase Gençlik hareketi aktivisti Aslan Zhukov ve Karaçay-Çerkesya Cumhurbaşkanı danışmanı Fral Shebzukhov’un cinayetlerini organize ettiği belirlendi.

Arashukovlar suçu kabul etmezken, eski senatör davayı özel bir dava olarak nitelendirdi.

Ona göre zulmün arkasında Karaçay-Çerkes Federasyon Konseyi’nin eski üyesi Vyacheslav Derev ve Cumhuriyetin eski İçişleri Bakanı Kazimir Botashev var.

Rauf Arashukov, Ocak 2019’da Federasyon Konseyi toplantısı sırasında gözaltına alındı ​​ve suç örgütüne katılmak ve iki kez cinayet organize etmekle suçlandı.

Raul Arashukov başlangıçta toplam 32 milyar ruble tutarında doğal gaz hırsızlığıyla suçlanmıştı, ancak 2020 yazında bu suçlama düşürüldü.

2019 yılının sonunda Arashukov aleyhine dört yeni zimmete para geçirme davası açıldı.

Gazprom Gaz Dağıtımı Stavropol’ün hesaplarından kendisi tarafından kontrol edilen şirketlerin hesaplarına yaklaşık 760 milyon ruble aktarılmasından ve eşinin ve kızının aynı işte hayali istihdamı sırasında yaklaşık 16 milyon ruble çalınması iddialarından her ikisi de aranıyor.

Ayrıca soruşturmada, daha önce oğlunun suçlandığı bir cinayeti de organize etmekle de suçlandı.

Arashukov davasında 20 sanık var, davanın değerlendirilmesi iki bölüme ayrıldı.

14 kişiye yönelik suçlamalar Moskova Preobrazhensky Bölge Mahkemesi tarafından değerlendirildi ve aralarında baba ve oğul Arashukov’un da bulunduğu altı kişi hakkında jürili duruşma Moskova Şehir Mahkemesinde yapıldı.

Bu yılın nisan ayında Raul Arashukov, Moskova Lefortovo duruşma öncesi gözaltı merkezinde geceleri namaz kılamadığından şikayetçi oldu.

Haziran 2022’de Raul Arashukov’un savunması, danışmasına ihtiyaç duyduğu onkologların bulunduğu duruşma öncesi gözaltı merkezinde kendisine erişim sağlayamadıklarını belirtti.

Eylül 2021’de Rauf Araşukov, yakınlarının çağrı ve ziyaretlerinin reddedilmesi nedeniyle açlık grevine başlamıştı.

Kaynak: Кавказ.Реалии

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img