Ana Sayfa Gündem Putin, İnsan Hakları Konseyi’nin yapısını değiştiren kararnameyi imzaladı

Putin, İnsan Hakları Konseyi’nin yapısını değiştiren kararnameyi imzaladı

0
Putin, İnsan Hakları Konseyi’nin yapısını değiştiren kararnameyi imzaladı

Vladimir Putin, birçok kişinin ihraç edildiği İnsan Hakları Konseyi’nin yapısını değiştirilmesine ilişkin bir kararname imzaladı.

HRC’den dışlanması hakkında yorum yapan Alexander Verkhovsky, sivil özgürlükleri korumak açısından “daha önce çok etkili olmayan” konseyin etkisinin daha da azalabileceğine dair endişelerini dile getirdi. Ayrıca konseyde hala sivil haklar ve özgürlükler de dahil olmak üzere insan haklarını savunmaya hazır insanlar olduğunu belirtti: “Umarım bu alandaki bozulmayı bir şekilde sınırlamak için hala bir şeyler yapabilirler.” dedi.

Resmi Yasal Bilgi Portalı’nda yayınlanan belgede ayrıca Komsomolskaya Pravda savaş muhabiri Oleksandr Kots ve Özgür Donbass halk hareketi prezidyum başkanı Yelena Şişkina da dahil olmak üzere Konsey’in 10 yeni üyesi listeleniyor.

18 Eylül’de, İHK’nın birkaç üyesi, Alexander Bastrykin’e (RF Soruşturma Komitesi Bşk.), mahkumların hangi gerekçelerle hapishanelerden serbest bırakılarak Ukrayna topraklarındaki özel operasyona katılmak üzere gönderildiğinin açıklığa kavuşturulması talebiyle başvurmuştu. Bu çağrıya imza atanlar arasında Verkhovsky, Evdokimova, Kalyapin ve Svanidze de vardı.

Geçen sene yapılan İnsan Hakları Konseyi toplantısında Vladimir Putin ve konsey üyesi, aynı zamanda film yönetmeni Alexander Sokurov, hararetli bir tartışmaya girmişti. Sokurov, K.Kafkasya’nın özgür olması gerektiğini savunmuş, Putin tepki göstermişti.

Kaynak : ОВД-NEWS

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz