Putin’den Sokurov’un Kuzey Kafkasya özgür olmalı çıkışına sert tepki

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve film yönetmeni Alexander Sokurov, İnsan Hakları Konseyi toplantısında hararetli bir tartışmaya girdi. Sert tartışma, Sokurov’un Kuzey Kafkasya’daki cumhuriyetler hakkındaki ifadeleri ardından başladı.

Yönetmen konuşmasına Rusya’nın dış politikasıyla başladı, bunun bütçeye büyük bir yük olduğunu nitelendirdi ve Belarus, Abhazya, Güney Osetya ve Suriye’nin ülkenin “idamesinde” olduğunu belirtti.

Yönetmen, Rusya’nın mevcut yapısını da eleştirdi ve bunun Bolşevik politikasının meyvesi olduğunu belirtti. Sokurov Putin’e , Rusya içindeki cumhuriyetler “milli bir karaktere” sahipler, kendi “orduları” var ve hatta “bir kral ortaya çıktı”. “Federasyon var ama Rusya nereye gitti?” sorularını iletti.

Sokurov, Kuzey Kafkasya’daki durumu en büyük sorun olarak nitelendirerek, özellikle İnguşetya topraklarının bir kısmının Çeçenya’ya devredilmesi sonrasında başlayan protestoları hatırlatarak, tutuklanan protesto liderlerinin isimlerini listeleyerek serbest bırakılmaları için çağrıda bulundu. Sokurov ayrıca federasyonda “birçoğunun Ruslardan hoşlanmamaya başladığını” öne sürdü.

Sokurov, ”Kafkasya’da birçok genç ve koşullar nedeniyle Kafkasya ile uğraşmak zorundayım ve siz Ruslar gerçekten saygıyı hak etmiyorsunuz, bu bana açıkça söylendi” dedi.

Sokurov, ”Dağıstan’da ekonomik sorunlar ortaya çıktığında şaka bile yapıyorlar: “Sorun değil, Rus köylüsü çalışacak.” Sonra devam ediyorlar: “Herkesle kavga ediyorsunuz, bürokrasiyle, yolsuzlukla baş edemiyorsunuz. NATO ile savaşmak için, sizin tarafınızda olmayacağız.” Gençlerin söylediği bu.” şeklinde örnekler verdi.

Yönetmen, Kafkasya’dan muhataplarının görüşlerine atıfta bulunarak, “Bizden ayrılmak istiyorlar. Artık bizimle aynı durumda yaşamak istemeyen herkesi özgür bırakalım” dedi.

Putin : Karaçayları ve Çerkesleri bölmek mi istiyorsun ?

Putin Sovkurov’a sert tepki göstererek ”Çeşitlilikten bahsettiniz, örnek olarak Dağıstan’ı gösterdiniz. Bu arada bu örnek çok iyi. Dağıstan çok uluslu bir cumhuriyet. Önerin nedir – tüm Dağıstan’ı bölmek mi? Veya Karaçay-Çerkesya. Karaçayları ve Çerkesleri bölmek mi? Bir sürü soru var, onları çok iyi tanıyorum. Ülkede iki bin toprak iddiamız var. Sevgili Alexander Nikolayeviç, Yugoslavya senaryosunun bizim topraklarımızda tekrar etmesini ister misin?” dedi.

Putin devam eden tepkisinde ” “Kafkasya, Rusya Federasyonu’nun bir parçasıdır. Aşırı görüşe sahip insanların, ne yazık ki, “Hepimiz dağılalım, istediğimiz gibi yaşayalım” demelerinin başka bir yolu daha var. Ve istediğimiz gibi yaşıyoruz. “Bizimle yaşamak istemeyenleri dağıtacağız.” Tekrar ediyorum, neden cumhuriyetlerdeki insanların büyük çoğunluğunun bizi istemediğine karar verdiniz? Sanırım biraz var. Ve 90’ların ortalarındaki kanlı dönem – 2000’lerin başı bize bunun nelere yol açabileceğini gösterdi. Ama istediğin bu mu? Bunu istemiyoruz… ” dedi.

Putin batı vurgusu yaparak ”Anayasa referandumunun, Çeçen halkı da dahil olmak üzere Rusya’da kimsenin ayrılıkçılık istemediğinin kanıtıydı. Rus halkı Rusya Federasyonu’nun parçalanmasıyla ilgileniyor mu? Bizi Muscovy’ye mi çevirmek istiyorsun? NATO bunu yapmak istiyor.” dedi.

Putin, “Alexander Nikolaeviç, bunu halka açık bir şekilde konuşmak kabul edilemez. Bu bütün bir halka ve Birlik Devleti’nin bir parçası olan bütün bir ülkeye saygısızlıktır. Bu, olağanüstü yetkinlik ve sabır, partnere saygı gerektiren hassas, uzun bir süreçtir. Bazı şeyleri doğrudan söylemek iyidir ancak bazı şeyler hakkında sessiz kalmak ise daha iyidir.” diyerek tepkisini gösterdi.

Sokurov ve Çerkesler

Aleksandr Sokurov, 14 Haziran 1951’de İrkutsk Bölgesi, Podorvikha köyünde, 2. dünya savaşına katılan bir asker ailesinde doğdu. Sokurov ilk kez Ocak 2006’da Sokurov ailesinin bir Çerkes ailesi olduğunu Nalçik’te filmlerin retrospektif gösterimine geldiğinde öğrendi.

Aleksandr Sokurov’un kendisi bir film yönetmeni ve senarist, Rusya Federasyonu Onur Sanatçısı ünvanına sahip (1997), 40’tan fazla uzun metrajlı film ve belgesel yazarı. 1995 yılında Avrupa Film Akademisi’nin kararı ile Alexander Sokurov’un adı dünya sinemasının en iyi yüz yönetmeni listesine dahil edildi

Ünlü film yönetmeni Aleksandr Sokurov’un 2010 yılında Nalçik’te açılan yaratıcı atölyesi, profesyonel Çerkes sinemasının başlangıç ​​noktası oldu. Sokurov’un öğrencilerinin çalışmaları hem eleştirmenler hem de izleyiciler tarafından çok beğenildi ve çalışmaları birçok uluslararası film festivalinde ödüller aldı.

Film atölyesinden Vladimir Bitokov, Beslan Zakuraev, Marianna Kazancheva, Maryana Kalmykova, Kira Kovalenko, Tina Mastafova, Malika Musaeva, Oleg Khamokov, Gadzhi Murat Efendiev, Kantemir Balagov, Anzor Dokhov, Alexander Zolotukhin gibi isimler mezun oldu.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img