Putin: ABD ile imzalanan silahsızlanma anlaşması askıya alındı; Ukrayna’ya saldırılar sürecek 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı ülkelerinin Moskova’yı tehdit ettiği gerekçesiyle ülkesinin Ukrayna’ya saldırdığını iddia ederek, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını sürdüreceğini bildirdi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile başlayan savaşın birinci yılına günler kala Federal Meclis üyelerine seslenen Putin, “Ukrayna’daki gerilimin artmasından tamamen Batı sorumlu’ diye konuştu. 

ABD ise Putin’in iddialarını ‘saçmalık’ olarak niteledi. 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, “Kimse Rusya’ya saldırmıyor. Rusya’nın Ukrayna veya başka bir ülkenin askeri tehdit altında olduğu düşüncesi saçmalık.” dedi.

Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması askıya alındı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya’nın ABD ile yapılan ve kıtalararası nükleer balistik füze kabiliyetlerini dizginlemeyi amaçlayan Yeni START’taki katılımını askıya aldıklarını söyledi.

Putin, “Karada konuşlanmış yeni stratejik füze sistemlerinin muharebeye hazır duruma geçmesi konusunda geçen hafta kararname imzaladım.” ifadelerini kullandı.

“Savaş alanında Rusya’yı yenmek imkansız”

Savaş alanında Rusya’yı yenmenin imkansız olduğunu iddia eden Putin, ulusa sesleniş konuşmasında “Ukrayna’ya ne kadar uzun menzilli silah sevk edilirse tehdidi sınırlarımızdan o kadar uzaklaştıracağız.” ifadesini kullandı.

Putin, tüm dünyada önemli değişikliklerin yaşandığı bir dönemde, Rusya için zor ve oldukça önemli bir dönemden geçtiklerini ifade etti.

“Biz kendimizi savunuyoruz”

Konuşmasında Batı ülkelerini Rusya’yı tehdit etmekle suçlayan Putin, “Savaşı başlatan onlar. Biz bunu bitirmek için güç kullanıyoruz. Batı, Rusya’yı savaş alanında yenmenin imkansız olduğunun farkında ve bu nedenle tarihsel gerçekleri yanlış yorumlayarak, Rus kültür, din ve değerlerine saldırarak saldırgan bir dezenformasyon saldırısı başlattı. Biz insanların canını, kendi evimizi savunuyoruz.” dedi.

Konuşmasının önemli bir kısmında Ukrayna’daki savaşın başlamasından dolayı Batı ülkelerini suçlayan Putin, “Batı’nın elitleri hedeflerini gizlemiyor: Rusya’yı stratejik bir yenilgiye uğratmak, yani bizim işimizi kesin olarak bitirmek istiyor.” diye konuştu. 

“Batı’nın yaptırımları başarısız oldu”

Putin, daha önce de dile getirdiği gibi Batı’nın Ukrayna’da Rusya karşıtı bir devlet kurmak için neo-Nazi güçleri desteklediği tezini yineledi.

Konuşmasında Batı ülkelerinin Rusya’ya yönelik yaptırımlarına da değinen Putin, bunların etkisiz kaldığını iddia etti.

Batılıların yaptırımlardan “hiçbir şey elde edemediğini ve edemeyeceğini” kaydeden Putin, Rus ekonomisinin uzmanların öngördüğünden daha iyi bir şekilde bu yaptırımlara direndiğini ileri sürdü.

Putin, Batı’nın Rus toplumunu istikrarsızlaştırmada başarısız olduğunu belirterek, “ekonomide istikrarı sağladık ve vatandaşları koruduk.” dedi.

Batı’da pedofili norm ilan ediliyor; rahipler eşcinseller arasındaki evlilikleri kutsuyor

Konuşmasında Batı’yı kültürel yozlaşma içine girmekle, çocuk istismarına ve eşcinseller arasında evliliğe göz yummakla suçlayan Putin, “Bakın kendi halklarına ne yapıyorlar: aileler, kültürel ve ulusal kimlikleri yok ediliyor, sapkınlık ve çocuk istismarı, hatta pedofili norm ilan ediliyor . Rahipler de eşcinseller arasındaki evlilikleri kutsamakla yükümlü kılınıyor.” dedi

Putin’den savaşa karşı çıkan “hainlere” gözdağı

Rusya’da Ukrayna savaşına karşı çıkanları “hain” olarak nitelemeyi sürdüren Putin, “Rusya’ya ihanet etmeyi seçenler yasa önünde hesap verecekler” tehdidinde bulundu.

Kaynak : euronews 

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img