Vatan’da yaşayan Çerkeslerden depremzedelere yardım eli

Çerkesya’da, Türkiye ve Suriye’de yaşanan depremden etkilenen depremzedelere yardım malzemesi toplanmaya devam ediyor. Depremzedeler için toplanan nakdi bağışların yanı sıra, giyecek ve çeşitli temel ihtiyaç malzemeleri toplanıyor.

Adıge Cumhuriyetin’de temel ihtiyaç malzemeleri toplanan yardımların en kısa zamanda deprem bölgelerine ulaştırılacağı belirtildi.

Moskova’daki Türkiye ve Suriye büyükelçiliklerinde yürütülen yardım organizasyonuna Çerkes gençler de katılıyorlar. Her iki ülkede yıkıcı olan depremin yaralarını sarmak için ilgili büyükelçilik önlerinde hummalı çalışma yürütülüyor.

Moskova’daki Türkiye ve Suriye büyükelçiliklerinde yürütülen yardım çalışmalarına Çerkes gençler de destek oluyorlar.

Adıge Cumhuriyeti Adıge Xase’si de nakdi bağış kampanyası başlattığını duyurdu. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Adıge Xase kongresinde yeniden başkanlığa seçilen L’ımşek’o Ramazan, Adıge Xase’nin düzenlediği nakdi yardımın Türkiye ve Suriye’deki depremzede Çerkeslerin yaralarının sarılması için bağışlanacağı belirtti. Öte yandan diğer Çerkes cumhuriyetlerindeki ve Rusya’nın farklı bölgelerindeki Adıge Xase’ler de nakdi yardım kampanyası başlattıklarını duyurdular.

Adıge Cumhuriyeti Adıge Xase başkanı L’ımşeko Ramazan toplanan nakdi yardım ile ilgili Adıge Cumhuriyeti devlet televizyonuna röportaj verdi.

Aynı şekilde Adıge Cumhuriyeti ve Kuban Bölgesi Müslümanları Din İşleri İdaresi de nakdi yardım kampanyası düzenliyor. Dünya Çerkes Birliği de aynı amaçla bir banka hesabı açtığını duyurdu. Toplanan nakdi yardımlar depremden etkilenen soydaşlarımıza ulaştırılacağı belirtildi.

Nalçik’te bir araya gelen dönüşçüler, Suriye’deki depremzedeler için yardım kampanyası başlattılar. Dönüşçüler belirledikleri birkaç evi depo olarak kullandılar ve topladıkları yardımları burada hazır hale getirdiler. Nalçik yerlisi Çerkesler de toplanan yardımların Krasnodar’a karayolu ile sevk edilmesini organize ettiler. Toplanan yardımlar Krasnodar’dan Moskova’ya oradan da Suriye’nin Halep kentine gönderilecek.

Nalçik’te yaşayan dönüşçüler Suriye’de yaşayan depremzede Çerkesler için kıyafet ve temel ihtiyaç malzemeleri topladılar.

Adıge Cumhuriyeti sakinlerinin topladıkları yardımların bir kısmı Moskova’ya gitmek üzere yola çıktı. Önümüzdeki günlerde de birkaç tır yardım malzemesinin daha gönderileceği belirtildi. Depremzedeler için toplanan yardımları koordine eden Saida Paneş, ” Suriye Kültür Merkezi başkanı Alasmi Ahmed’in talebi üzerine Adıge Cumhuriyeti halkına duydukları şükran göstergesi olarak Adıge bayrağı yardım tırına asıldı” dedi.

Adıge Cumhuriyetinde toplanan yardım malzemeleri Suriye’nin Halep şehrine ulaştırılmak üzere Moskova’ya doğru yola çıktı.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img