Suriye’de yaşanan depremde etkilenen Çerkeslere yardım eli

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 9 saat arayla meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, Suriye’yi de vurdu. Depremler nedeniyle şimdiye kadar ülkede en az 4 bin 500 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Suriye’de İdlib, Halep, Hama, Lazkiye ve Tartus illerinde arama kurtarma çalışmaları 6 Şubat’tan bu yana sürüyor.

Suriye’nin Humus şehri El-Waer semtinde faaliyet yürüten Humus Çerkes Yardımlaşma Derneği, Suriye’nin kuzey bölgelerinde yıkıcı olan deprem nedeniyle yardım çağrısında bulundu.

Humus Valiliğinin bilgisi dahilinde Çerkes Yardım Derneği yardım çağrısına cevap veren halk, deprem bölgesine gönderilmek üzere kuru gıda, battaniye, kışlık giyecek, ayakkabı vb. ihtiyaç malzemeleri dernek merkezine getirdi. Toplanan yardımların, depremin etkili hissedildiği Halep kentine ulaştırılmak üzere yola çıktığı belirtildi.

Libya’nın Misrata kentinde geçtiğimiz yılın sonlarında örgütlü bir yapıya kavuşan Çerkesler de Suriye’de yaşanan depremden etkilenen soydaşları için yardım kampanyası başlattıklarını duyurdular.

Ürdün, İsrail, ABD ve Kanada’da yaşayan Çerkes sivil toplum örgütleri de Suriye’deki Çerkesler için yardım kampanyaları yürütüyorlar.

Kaygı verici bir belirsizlik

Türkiye ve Suriye’de etkili olan depremde toplamda Suriye Çerkesleri arasında 200 ailenin evini kaybettiği tahmin ediliyor.

Suriye Esad Rejimi kontrolü dışında kalan İdlib bölgesinde de Çerkes ailelerin yaşadığı ve akıbetlerinin ne olduğu ile ilgili çeşitli kaygı verici bilgiler geliyor. Uluslararası yardımdan ve birçok imkandan mahrum bölgede bir dram yaşandığı gelen bilgiler arasında.

10 yıl içerisinde ikinci büyük bir yıkım yaşayan Suriye Çerkeslerinin güvenli bölgelere tahliye edilmesi sonrasında onları ne gibi zorlukların beklediği Suriye Çerkes toplumunun gündemini meşgul ediyor.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img