Kadirov karşıtı Çeçen YouTuber, ‘Suikast’ iddialarının ardından yeniden ortaya çıktı

Çeçen lider Ramzan Kadirov’a muhalif bir blog yazarı, iki aydan fazla bir süredir kaybolduktan sonra Salı günü canlı olarak ortaya çıktı.

İsveç’te yaşayan bir blogger Tumso Abdurakhmanov, Kasım ayı sonlarında Çeçen muhalefetinin Rusya dışında yaşayan etnik Çeçenlere yönelik bir dizi siyasi suikastin ortasında vurularak öldürüldüğünü iddia etmesi üzerine Kasım ayı sonlarında ortadan kayboldu.

İsveçli yetkililer Abdurakhmanov’un ölümüyle ilgili haberler hakkında yorum yapmamıştı, ancak günler sonra bir Alman mahkeme yetkilisi, Tumso’nun hayatta olduğunu ve Çeçen muhalifin İsveç polisinin koruması altında olduğunu söyledi.

Salı günü erken saatlerde Abdurakhmanov, üç aylık bir aradan sonra YouTube kanalında “Dönüş” başlıklı bir videoda yer aldı.

“Yaşıyorum ve sağlığım iyi,” dedi aniden ortadan kaybolmasının nedenlerine ise değinmedi.

Çeçen insan hakları grubu Wayfond, Abdurakhmanov ile temasa geçildiğini, ancak şu anda nerede bulunduğu da dahil olmak üzere diğer ayrıntılardan haberdar olmadıkları yönünde açıklama yaptı.

Bir Wayfond temsilcisi Novaya Gazeta Europe haber sitesine verdiği demeçte, “Gizlilik nedeniyle kendisinin hiçbir şey hakkında yorum yapamayacağını varsayıyoruz” dedi.

İsveç medyası, Abdurakhmanov’un Almanya’daki küçük kardeşinin öldürülmeye teşebbüs edilmesiyle ilgili bir ceza davasında tanık olduğunu söylemişti.

Abdurakhmanov daha önce 2020’de İsveç’te bir saldırıdan kurtulmuştu. İsveç mahkemesi, bu saldırıdaki bir erkek şüpheliyi 10 yıl, bir kadın şüpheliyi ise sekiz yıl hapis cezasına çarptırdı.

Abdurakhmanov, Kremlin’e sadık Kadirov tarafından yönetilen Çeçenya’da hayatının tehlikede olduğunu öne sürdü ve 2015’ten beri sürgünde yaşıyordu.

Kadirov’un yakın müttefiki Magomed Daudov, Mart 2019’da babasını ve eski Çeçen lider Ahmet Kadirov’u “hain” olarak adlandırdığı için Abdurakhmanov’a karşı bir “kan davası” ilan etmişti.

Kaynak : The Moscow Times

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img