Çevreciler Tsemez’deki (Novorossiysk) Çerkes Geçidi’nin kaderi hakkında endişeli

Ekolojistler Novorossiysk’deki Çerkes Geçidi’nin özel olarak korunan doğal alanlar listesine dahil edilmesini istiyorlar. Novorossiysk’in güney bypass yol inşası sırasında zarar görebilecek geçidi ve içinde bulunan şelaleleri korumak istiyorlar.

Bir yıl öncesinde çevreciler, Kırmızı Kitap’ta (E.N.) yer alan bitkileriyle doğal bir anıt olan Tsemez Körfezi’nden Novorossiysk merkezine kadar yapılacak yol projesini kabul edilemez olarak duyurmuşlardı.

Ekolojistler yeni rotanın şehir için gerekli olduğunu, ancak projenin revize edilmesi gerektiğini ve yol inşasının doğanın bu köşesini yok edeceğini belirtiyorlar.

Yuga.ru’ya göre aktivistler, Krasnodar Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na, Çerkes Geçidi’nin özel olarak korunan doğal alanlar listesine dahil edilmesi talebiyle başvurdu. Çerkes Geçidinden akan derenin Tsemez Nehri’nin bir kolu olduğu, bölgesel doğal anıt “Tsemez Korusu” nu beslediğini belirttiler.

Ekolojist Tatyana Tribyat, Nasha Gazeta’ya verdiği demeçte planda belirtilen yolun Çerkes Geçidinden uzaklaştırılabileceğini söylüyor : ” Yolun daha ileri götürülmesini istiyoruz. Projenin eski Abrausskaya yoluna kaydırılması durumunda Çerkes Geçidini atlamak mümkün. ”

Yol projesine 2021’de başlaması planlandı, ardından ertelendi. Novorossiysk şehir merkezindeki trafik sıkışıklığını engellemek için planlanan yolun tahmini uzunluğu 26 kilometreden oluşuyor.

E.N. : Kırmızı kitap, nesli tükenmekte olan hayvan, bitki ve mantar türlerinin yanı sıra Rusya topraklarında bulunan bazı yerel alt türlerin belgelendiği, devletin bastığı kitap.

Kaynak : Kavkaz-Uzel

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img