Ana Sayfa Gündem Adıge Cumhuriyeti ve Krasnodar bölgesine IHA saldırısı düzenlendi

Adıge Cumhuriyeti ve Krasnodar bölgesine IHA saldırısı düzenlendi

0
Adıge Cumhuriyeti ve Krasnodar bölgesine IHA saldırısı düzenlendi

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada 28 Şubat gecesi, Ukrayna’nın İHA’lar ile Krasnodar Bölgesi ve Adigey’deki sivil altyapıya saldırdığı belirtildi. Bu saldırı öncesinde, Tuapse’deki petrol tesisinin hedef alındığı ve saldırı sonrasında yangın çıktığı belirtildi.

İHA saldırısı, Rusya Federasyonu elektronik harp birimleri tarafından bastırıldı. Askeri departmana göre, her iki drone da kontrolünü kaybetti ve uçuş rotasından saptı. Savunma Bakanlığı, insansız hava araçlarından birinin araziye düştüğünü, diğerinin ise rotadan saptıktan sonra “saldırıya uğrayan sivil altyapıya zarar vermediğini” açıkladı. Saldırıda ne tür bir sivil altyapı tesisinin hedef alındığı ise belirtilmedi.

Tuapse’deki bir petrol tesisinde yangın

28 Şubat gecesi, Krasnodar Bölgesi Tuapse’deki petrol deposunda bir yangın çıktı. Baza ve SHOT’un bildirdiğine göre, yangın iki drone tarafından düzenlenen saldırı sonrasında çıktı. RIA Novosti’nin bildirdiğine göre ayrıca petrol deposu sahasında saldırıda kullanılan “bir drone tespit edildi”.

Adıge Cumhuriyetinde IHA saldırısı

Adıge Cumhuriyeti yetkilileri, Giaginsky ilçesine bağlı Noviy köyü yakınlarına tanımlanamayan bir hava aracının düştüğünü bildirdi. Astra’nın bildirdiğine göre Adıge Cumhuriyeti’nde sabah saat iki sularında patlama sesleri duyuldu. Patlama sonrasında ekiplerinin köyün yakınındaki bir tarlada yaklaşık iki metre çapında ve yaklaşık yarım metre derinliğinde iki kraterin yanı sıra tanımlanamayan bir hava aracı enkazı bulunduğu kaydedildi.

Adıge Cumhuriyeti Giaginsky ilçesine bağlı Novy köyü yakınlarında tanımlanamayan hava aracının düşüş anı kameralara böyle yansıdı.

Önemli olan olayda ölen ve yaralanan olmaması.

Murat Kumpilov

Adıge Cumhuriyeti başkanı Murat Kumpilov, “Besi çiftliğinin müştemilatında hafif bir tahribat var” dedi. Olay neticesinde yaralanan ve zarar gören kimsenin olmadığı belirtildi. Kumpilov yaptığı açıklamada soruşturma ekibinin olay yerinde incelemelerde bulunduğu belirtti. Sakin olunması gerektiğini belirten Kumpilov,”Cumhuriyet sakinlerinin güvenliğini sağlama konusu kişisel kontrolüm altında” dedi.

Yetkililerden UFO açıklaması

Rusya’nın St. Petersburg kentine 160 kilometre uzaklıkta tanımlanamayan uçan cisimlerin (UFO) görüldüğünü ve savaş uçaklarının havalandığı belirtildi. Rusya, St Petersburg üzerinde süzülen bir UFO’nun görülmesinin ardından hava sahasını kapattı. Yerel basında çıkan haberlere göre Rus askeri uçakları Pulkovo Havaalanı üzerinde “davetsiz misafiri” aramaya başladı.

Flightradar uçak takip sistemi St Petersburg semalarında hiçbir sivil uçağa rastlamadı. Şehrin yaklaşık 160 kilometre dışında bulunan havalimanı ise bu sabah erken saatlerde tüm geliş ve gidiş seferlerini iptal etti.

Rus haber ajansı TASS’ta yer alan habere göre, sabah saatlerinde kapatılan Pulkovo Uluslararası Havalimanı’nda uçuşlara yönelik sınırlamalar kaldırıldı. St. Petersburg kentindeki Pulkovo Uluslararası Havalimanı’nda uçakların kalkış ve inişleri durdurulmuş, buna “bölgede uçan belirsiz bir nesnenin” neden olduğu açıklanmıştı.

Manu Gómez adlı bir uzman Twitter’dan yaptığı paylaşımda, havaalanı üzerinde “tanımlanamayan bir cisim” olduğuna dair “çok sayıda rapor” olduğunu yazdı. Gómez, UFO’yu durdurmak üzere gökyüzünde ikisi Su-35 ve MiG-31  olmak üzere en az beş Rus askeri uçağının bulunduğunu açıkladı.

Diğer taraftan, UFO’nun Finlandiya Körfezi yönünde görüldüğü iddia edildi. Teyit edilmemiş farklı haberler cismin bir insansız hava aracı (İHA) olduğuna işaret ederken, bir gazeteci benzer görüntülerin Kuzey Kafkasya ve Belogrod’da da görüldüğünü söyledi.

Rusya Hava Kuvvetleri, Ukrayna sınırına yakın Rostov Oblastı’nda bir UFO’yu (tanımlanamayan uçan nesne) düşürdüğünü açıklamasının ardından Rostov Oblast Valisi Vasily Golubev, herkesi sakin olmaya çağırdı.

Nükleer saldırı uyarıları

Öte yandan, söz konusu olay, füze saldırısı uyarısı yapan TV ve radyo istasyonlarını kesintiye uğratan yanlış ihbarların neticesinde meydana geldi. Son 6 gün içinde Rusya genelinde birden fazla bölge bu türden ikinci kez asılsız uyarılara maruz kaldı. 

Son bir hafta içinde Rusya’da milyonlarca kişi nükleer sığınaklara koşmaları konusunda uyarıldı. Sirenler çalarken, izleyiciler ve dinleyiciler şöyle bir uyarı duydular: “Dikkat, dikkat! Herkes derhal sığınaklara gitsin! Füze saldırısı tehdidi, herkes derhal sığınağa!”

Rus Savunma Bakanlığı ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Ülkenin çeşitli bölgelerindeki radyo istasyonları ve TV istasyonlarının sunucularına yapılan bir siber saldırı sonucunda. yayında bir hava saldırısı alarmı verildi. Rusya Savunma Bakanlığı bu bilginin sahte olduğunu bildirmektedir!” denildi. 

Kaynak : RTVI, RBC, BAZA, SHOT, NTV, TSN(UA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz