Aktivistler yetkilileri depremzede Çerkeslere yardım etmeye çağırdı

Çerkes aktivistler federal makamlara ve bölge başkanlarına hitaben çağrıda bulundular : Rus makamları, Çerkeslerin Kuzey Kafkasya’ya tahliye edilme koşullarını sağlamalı ve Suriye ve Türkiye’deki depremlerden etkilenen Çerkesler için vatandaşlık şartlarını basitleştirmeli.

Türkiye ve Suriye’deki depremden etkilenen Çerkeslere yardım talebiyle kamu kuruluşlarının temsilcileri adına, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvienko ve Meclis Başkanı Vyaçeslav Volodin’e hitaben yapılan çağrı, Kabardey-Balkarya İnsan Hakları Merkezi web sitesinde yayınlandı.

Çağrı ayrıca federal yetkililer haricinde bölge yöneticileri Kabardey-Balkar başkanı Kazbek Kokov’a, Karaçay-Çerkesya başkanı Raşid Temrezov’a, Adıge başkanı Murat Kumpilov’a ve Krasnodar Bölgesi valisi Veniamin Kondratyev’e de yapıldı.

Çağrıda, depremlerin bir sonucu olarak, “büyük şehirlerde büyük bir nüfus akışı yaşandığı”, “yeterli konuta, iş olanağına ve buna bağlı olarak geçim kaynağı olmadığına” dikkat çekildi. “Yüzlerce Çerkes yurttaşımız öldü, binlercesi sakat kaldı, fiziksel yara aldılar, on binlercesi barınaksız kaldı. Maraş’ın ilçesinde 28 Çerkes yerleşim yeri yeryüzünden silindi.” ifadesi yer aldı.

Çağrıda özellikle “Öğrencilere üniversitelerimizde eğitimlerine devam etmeleri için bir fırsat sağlayın, mümkün olan tüm mali yardımı sağlayın ve tarihi vatanları olan Kuzey Kafkasya’ya taşınmak isteyenlere yardım edin” vurgusunda bulunuldu. Çağrıda ayrıca, Kabardey-Balkarya, Karaçay-Çerkesya ve Adige Cumhuriyetlerinde Rusça ile birlikte devlet dili olan Çerkesçe’nin Rus vatandaşlığının basitleştirilmiş bir şekilde kazanılması için yeterli olması ilgili koşulların yaratılmasını önerdiler. 

“Donetsk ve Luhansk bölgeleri vatandaşlarına basitleştirilmiş Rus vatandaşlığı verilmesi ve Kosova Çerkeslerini Adıge Cumhuriyetin’de kabul etme ve yerleştirme konularında dikkate değer bir deneyime sahibiz. Rus hükümeti şu anda Kuzey Kafkasya cumhuriyetleri de dahil olmak üzere ülkemizin tüm şehirlerinde ve bölgelerinde sosyal ve konut sorunlarını çözüyor” diyen çağrı metninde, Çerkeslerin ve yurtdışında yaşayan Kuzey Kafkasya diasporasının diğer temsilcilerinin (doğal) Rus vatandaşı olduklarına atıfta bulunarak bir hatırlatmada bulundu. Çağrıda, “yaşamın korunmasından bahsedildiği” için bu konuyu “acil bir temelde” ele alınması istendi.

Çağrı, aralarında Şapsığ “Adıge Xase”nin onursal başkanı Muradin Teş’u, Kabardey-Balkar Siyasi Baskı Mağdurları Derneği Başkanı Marks Şahmırze, “Çerkes Halkı Yaşlıları Konseyi” Boris Daur, Adıge Cumhuriyeti eski Kültür Bakanı Gaziy Çemşö, Adige Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu eski üyesi ve yazar Asfar Kuyeko ve Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti İnsan Hakları Merkezi başkanı Valeri Hatajık’o da dahil olmak üzere kamu örgütlerinin temsilcileri, kültürel figürler, insan hakları aktivistleri ve gazetecilerin de bulunduğu toplamda 41 kişi tarafından imzalandı.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img