“Adige senfonik müziği Antolojisi 1922-2022”.

Cumhurbaşkanlığı Kültürel Girişimler Fonu’nun desteğiyle, Adige senfonik müziği Antolojisi projesiSt. Petersburg Devlet Konservatuarı N. A. Rimsky-Korsakov ve besteci Artyom Pys ile ortaklaşa “Uluslararası Müzik Sanatı Gençlik Merkezi” şirketi, projenin ilk bölümündeki çalışmaları tamamladı.

“Adige senfonik müziği Antolojisi 1922-2022”.

Proje ekibi, nadir el yazmalarını restore etme, Adıgey’de yaratılan bütün bir müzik türünün düzenlenmesi, daktilo edilmesi, prova hazırlığı ve icrası, son olarak da bunu sesli ortama kaydetme konusunda harika bir iş çıkarmayı başardı.

Bu çalışmanın sonucu olan CD görülebilir ve dinlenebilir duruma geldi. 20. yüzyılın ilk yarısında Adigey topraklarında yazılan devasa müzik külliyatı korunmuş ve ölümsüzleştirilmiştir denilebilir.

Bu çalışmanın önemi göz ardı edilemez, çünkü artık herkes ulusal akademik müzik yazmanın kökenleri ve ilk deneyimleri hakkında bilgi sahibi olabilecek ve müzik okulları öğrencileri ile kolej ve üniversite öğrencileri buna rahatlıkla erişme fırsatına sahip olacak.

“1922-2022 Adıge Senfonik Müziği Antolojisi” projesi sayesinde, Cumhuriyet’in akademik müzik mirasının anlaşılmasına yardımcı olacak şekilde ses bağlamı restore edilmiştir.

Adıge müzik kültürünün tarihindeki önemli sayfalar, yalnızca Cumhuriyet’te değil, sınırlarının ötesinde de geniş bir tanıdık için somut ve erişilebilir hale geliyor.

Önümüzdeki birkaç ay boyunca, proje ekibi Maykop şehrinde özel olarak düzenlenen bir sunumda bu çalışmanın, nasıl uygulandığı hakkında ayrıntılı olarak konuşacak ve restore edilmiş ve kaydedilmiş besteleri şimdiden projenin web sitesinden takip etmek mümkün hale getirildi.

#Национальный_музей_РА

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img