Neil Hauer : 1-2 hafta içerisinde Karabağ sakini Ermenilere Rusya vatandaşlığı verilecek

Kanadalı gazeteci ve analist Neil Hauer Rusya, Suriye ve Kafkasya bölgelerinde uzman.

Neil Hauer Dağlık Karabağ hükümeti kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre 1-2 hafta içerisinde Karabağ sakinlerine Rusya Federasyonu vatandaşlığı verilme sürecine başlanacağı söylediklerini belirtiyor. Ayrıntıları belli olmayan bu süreç ile ilgili uzun zamandan beri bir söylenti olduğunu ancak artık hükümet yetkililerinin bunu doğruladığı belirtiyor

Bilindiği üzere Suriye’de yaşanan çatışmalar neticesinde Suriye Çerkeslerinden iki bin kişinin üzerinde vatana geri döndü. Ancak vatandaşlık elde etme süreçleri oldukça karışık bir süreç halinde ilerliyor. Rusya’da resmi dil kabul edilen Çerkesçe’yi konuşuyor olmaları Suriye Çerkeslerinin vatandaşlık elde etme sürecini daha basitleştiren bir etken olarak kabul görmüyor.

Konuyla ilgili birçok kamu kuruluşu ve sivil toplum örgütü Rusya Federasyonu’na başvuruda bulunmuştu. DÇB aracılığıyla da Suriye Çerkesleri için basitleştirilmiş vatandaşlık prosedürü izlenmesi talep edildi. Buna göre Ukrayna’da yaşanan çatışmalar neticesinde Lugansk ve Donetsk bölgelerinden gelen göçmenler için uygulanan ‘Yabancılar için basitleştirilmiş Rusya vatandaşlığı’ prosedürüne Çerkeslerin de dahil edilmesi istenmiş ancak bu talep karşılık bulmamıştı.

Karabağ Ermenilerinin Rusya vatandaşlığı almaları gündeme geldiğinden bu yana nereye yerleştirilecekleri konusu tartışılıyor.

Karabağ Ermenilerinden vatandaşlık hakkı elde edeceklerin, Ermeni nüfusun yoğun olduğu başta Krasnodar Kray gibi, tarihi Çerkes topraklarına yerleştirilecekleri ön görülüyor.

Çerkes aktivistler ve bazı sivil toplum örgütü üyeleri uzun süredir, Suriye Çerkesleri için uygulanmayan basitleştirilmiş vatandaşlık prosedürü, çifte standart uygulamaları, bölgede Çerkeslerin aleyhine olan demografik yapı sorununu yeni göçler sonrasında daha da ağırlaştıracağı ve halklar arası yeni anlaşmazlıklar yaşanabileceğine dikkat çekiyorlar.

Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img