Rusya ile Abhazya arasında diplomatik kriz : Sohum Moskova’ya nota verdi

FSB’nin Abhaz milletvekilini sorguladığının ortaya çıkması üzerine Abhazya Dış İşleri Bakanlığı , Rusya Federasyonu’na nota verdi.

Rus Federal güvenlik servisi çalışanları, Abhazya Milletvekili Almashan Ardzınba’yı siyasi görüşleri hakkında sorguladı. Ardzınba’nın bildirdiğine göre, bu olay 15 Aralık’ta Abhaz-Rus sınırında Rusya tarafına geçerken yaşandı.

Ardzınba yaptığı açıklamada, ‘Rusya FSB sınır görevlileri beni bir sohbete davet ettiler ve bu sırada Abhazya milletvekili olarak siyasi görüşlerim ve faaliyetlerim hakkında sorular sordular. Şahsıma olan bu ilginin iktidardaki Abhazya yönetimi ile olan ilişkim ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Bende, bu tür eylemlerin Abhazya’nın üst düzey yöneticilerinin bilgisi olmadan gerçekleşmeyeceği şüphesi oluştu. Bana göre bu olay hükümetin muhalefet temsilcisiyle diyalog kuramayacak kadar zayıf olduğunun bir göstergesidir. Bu şekilde beni ve diğer muhalif milletvekillerini korkutarak farklı alanlarda bize problem çıkartabileceklerini göstermeye çalışıyorlar’ dedi.

Durum üzerine Abhazya Meclis Başkanı Valeri Kvarchia, Abhazya Dış İşleri Bakanlığına bir mektup göndererek, Rus sınır muhafızlarının eylemleriyle ilgili Rusya makamlarının açıklama yapmaları için iletişime geçilmesi talebinde bulundu.

Kvarchia yazdığı mektupta ” Abhazya ile Rusya Federasyonu arasındaki dostane ilişkileri dikkate alarak, Rusya Federasyonu FSB sınır teşkilatı çalışanlarının bu tür eylemlerinin kabul edilemez olduğuna, ittifaka ve stratejik ortaklığa zarar verdiğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Abhazya Dışişleri Bakanlığı Moskova’ya nota verdi.

Ardzınba ” Şimdi bu olaya neyin sebep olduğu sorusuna bir cevap bekliyoruz. Ayrıca bildiğim kadarıyla Abhaz milletvekilleri ile ilgili benzer durumlar da yaşandı. İsim vermek istemiyorum ama defalarca yaşandı. Moskova’dan bir cevap bekleyeceğiz. Mevcut yönetime, yasamanın bağımsız bir güç dalı olduğunu ve milletvekillerini korkutarak onları etkilemeye yönelik herhangi bir girişimin, Abhazya Cumhuriyeti’nin mevcut mevzuatına uygun olarak sert bir şekilde engelleneceğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum ” dedi.

Almashan Ardzınba, 2017’den beri milletvekiliği yapıyor. 2020 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, eski Ekonomi Bakanı olan Cumhurbaşkanı adayı Adgur Ardzinba’yı destekledi. Almashan Ardzınba, Adgur Ardzınba liderliğindeki muhalif “Abhaz halk hareketi” üyesidir.

2019 yılında Almashan Ardzınba, Donbass’ta yapılan seçimlerde gözlemci olduğu için Ukrayna’nın yaptırım listesine girdi.

Kaynak : Kavkaz Realii

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img