Nalçik yakınlarındaki köy sakinleri toplu taşımayla ilgili sorundan şikayetçi oldu

Kabardey-Balkar’ın Urvan ilçesi Şhithala köyünde, birkaç yıldır en yakın şehirler olan Nalçik ve Nartkala ile ulaşım bağlantısı bulunmuyor.

Ayrıca Şhithala’da eczane bulunmadığını söyleyen yerel sakinler, ilaç almak için taksi çağırmak zorunda kalıyor.

Urvan ilçesine bağlı Şithala köyü sakinlerinin ulaşım sorunu ve ilaç eksikliğini anlattığı video, 5 Temmuz’da “Made in KBR” YouTube kanalında yayınlandı.

Köy sakini, “İki öğrenci çocuğum var, 16 numaralı otobüsle Nalçik’e gidiyorlar. Bazen arızalanıyor, seferler iptal ediliyor. Bu nedenle çocukları Nalçik’teki ilk duraklara götürüyoruz” diyerek şikayetini dile getirdi.

Köyün Nartkala’ya ulaşım bağlantılarında da sorun olduğunu sözlerine ekleyen köy sakini: “Oraya gitmek için taksi çağırmamız gerekiyor. Shithala’dan Narkala’ya otobüs yok, minibüs yok, hiçbir şey yok” diye belirtti.

Daha önce Şhithala ile Nartkala arasında bir otobüsün çalıştığını belirten köy sakini, “Taksiye parası yetmeyen insanlar var, bu nedenle özellikle yaşlılar için çok sakıncalı” dedi.

Köyün ilaçlarla da sorunu var, diye devam etti. Şhithala sakinlerinden biri, “İlaç satın almak için tek bir eczane bile yok, bu yüzden Nartkala’ya gitmeniz gerekiyor” dedi.

Köyün başka bir sakini olan Omar 2005 yılı civarında Şhithala’dan Nartkala’ya bir otobüsün gittiğini kaydetti.

Başka bir bölge sakini , Şhithala’da birkaç yıldır ulaşım bağlantılarında sorun yaşandığını söyledi: “Taksiye binmek israf. Her seferinde 400-500 ruble ödemek zorunda kalıyorsunuz. En acı kısmı ise Nartkala yolculuğu” diye vurguladı.

Başka bir köylü, köyde oyun alanı bulunmadığını, köylülerin inşaat için kendi başlarına para toplamaya çalıştıklarını kaydetti.

Yaklaşık 46,2 bin abonesi bulunan “Made in CBD” YouTube kanalında yer alan bu video, 6 Haziran Moskova saatiyle 12:00 itibarıyla 346 görüntüleme ve iki yorum aldı.

Yazarları yerel yetkilileri eleştirdi.

Moskova saati ile 12.00 itibarıyla Urvan ilçe yönetiminin internet sitesinde Şithala köyü sakinlerinin toplu taşıma sorununa ilişkin şikayetlerine ilişkin herhangi bir yorum bulunmuyor.

Sosyal medya kanallarında Kabardey-Balkar sakinlerinin düzenli olarak toplu taşıma sorunlarından şikayetçi olduklarını da gözlemlemek mümkün.

Özellikle 4 Temmuz’da yerel halk, sosyal ağlarda Nalçik ile Zalukokuaje arasında çalışan minibüslerin ücretinin 40 ruble arttığından şikayetçi oldu .

Yorumcular, minibüs ücretlerinin düzenli olarak arttığını ancak ulaşım kalitesinin oldukça düşük olduğunu belirtiyor.

Kaynak: https://www.kavkaz-uzel.eu/articles/401609© Кавказский Узел

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img