CHP Genel Başkanı Özel: “Putin ile görüşeceğiz”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel,  Fatih Altaylı’nın YouTube kanalında cumartesi günü yayınlanan röportajda, gündemdeki olası dış temaslarını açıklarken Rusya Devlet Başkanı Putin ile de görüşeceğini söyledi.

Özgür Özel, önümüzdeki günlerde Avrupa, Rusya ve Çin’i ziyaret etmeyi planladığını vurguladı.

Avrupa sosyalist partilerinin liderlerinin Bükreş’teki kongresine katılmayı planladığını belirten Güler, ancak toplantılar sadece Avrupa ile sınırlı olmadığını belirterek,  “Rusya’ya gideceğiz. Rusya Büyükelçsi ile bir de şimdi konutlarında yemek yiyeceğiz. Putin’le görüşeceğiz. Çin’den davet aldık Çin’e gideceğiz. Brezilya’ya gideceğiz, Lula ile görüşeceğiz. Yani dünyada sol, sosyalist liderlerde de, Türkiye’nin yakında ilişki içinde olduğu liderlerle de görüşeceğiz” dedi.

Haber dün gece RIA ajansı üzerinden Rusya basınında da yer almaya başladı. Haberi aktaran Kommersant gazetesi, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin eski cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu , 2023’te Rusya’yı eleştirmişti. Kılıçdaroğlu seçim kampanyası sırasında Rusya Federasyonu’nu komplo kurmakla suçlamış ve “Türk devletinin üzerinden elinizi çekin” çağrısında bulunmuştu. 2024 baharında muhalefet partisi 20 yıl aradan sonra ilk kez yerel seçimleri kazanmayı başardı” diye hatırlatma yaptı. 

Bu arada Özgür Özel, Suriye ile “sempatik kanaldan” temas ettiklerini belirterek şöyle devam etti:

“Arka kapı diplomasisi yani… Önümüzdeki günlerde eğer ayarlayabilirsek, çok uzun vadede değil, bu yaz içinde gidip Esad ile görüşmeyi düşünüyorum. Aslında Erdoğan da ‘istihbaratçılarımız görüşüyor, bunu diplomatik temaslara çevirebiliriz’ diyordu. Biz de burada kilitli kapıyı açabilir miyiz diye bir arka kapı diplomasisi üzerinden temas yürütüyoruz, olumlu da gidiyor. Önümüzdeki 1-1,5 ay içinde olabilirse Esad ile bir görüşme yapacağım. Öncesinde de Sayın Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ile de görüşebilirim. Türkiye ile bir masaya oturulsun ve sığınmacı sorunu, senin de iç savaş sorununu çözecek adımlar atılsın. Bir Rusya bir de Amerika tarafı var tabii ki, onu da AB katkısı ile hep beraber çözeriz.”

Kaynak : turkrus

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img