Adıgey’deki aktivist, Rus-Kafkas Savaşı kurbanları anısına düzenlenen bir etkinliği duyurduğu için para cezasına çarptırıldı.

Adıgey’deki aktivist, Kafkas Savaşı kurbanlarının anısına düzenlenen bir etkinliği duyurduğu için para cezasına çarptırıldı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da, Rus-Kafkas Savaşı Kurbanlarını Anma Günü olan 21 Mayıs’ta, savaşın sona ermesinin 160. yıl dönümü dolayısıyla Adıgey, Kabardey-Balkar, Karaçay-Çerkesya’da ve Krasnodar Bölgesinde anma etkinlikleri düzenlenmiş, Nalçik’teki mitinge katılanlar, Kafkas Savaşı sonucunda Çerkeslerin yok olmanın eşiğine getirildiğini dile getirilmişti.

Adıgey Cumhuriyeti Takhtamukay Bölge Mahkemesi, bölgesel kamu kuruluşu “Adige Xase”nin kurucu üyelerinden Çerkes aktivist İlyas Soobtsokov’u 15 bin ruble para cezasına çarptırdı.

İnsan hakları örgütü OVD-Info’nun dün bildirdiğine göre, Soobtsokov Kafkas Savaşı’nın sona ermesinin yıldönümünde eylemle ilgili broşürler yayınladığı için mahkeme onu yetkisiz bir eylemin organizatörü olarak değerlendirdi*.

Tahtamukay köyünün yerlisi ve sakini olan İlyas Soobtsokov, mahkemenin internet sitesindeki dava dosyasında belirtildiği üzere, Rusya Federasyonu İdari Suçlar Kanunu’nun 20.2. Maddesinin 1. Kısmı uyarınca suçlandı.

Mahkemeye göre Soobtsokov, “yerel yönetim organıyla bir miting düzenleme konusunda anlaşmaya varmadan”, Çerkesya’nın savunucuları anıtının yakınındaki köye “kamuya açık bir etkinlik düzenlenmesine ilişkin posterler” yerleştirdi.

İhlal raporu, Aşırıcılıkla Mücadele Merkezi çalışanı olan bir polis memuru tarafından hazırlandı.

İlyas Soobtsokov duruşmada suçunu kabul etmedi.

Halka açık etkinliğin organizatörü olmadığını belirtti.

Belgede, “Ayrıca belediye yönetimine halka açık bir etkinlik düzenlenmesi konusunda kendilerine bir poster verildiğini ve ardından broşürlerin asıldığını da açıkladı” deniyor.

Ancak mahkeme, aktivistin “Tahtamukay kırsal yerleşim belediye teşkilatının yönetimine halka açık bir etkinlik düzenlenmesine ilişkin bir bildirimde bulunmadığı” sonucuna vardı.

Yargıç Vladimir Shepel, “Mahkeme, idari cezanın amacına idari para cezası şeklinde bir ceza uygulanarak ulaşılabileceğine inanıyor ” diye karar verdi.

Aktivist 15.000 ruble tutarında bir para cezasıyla cezalandırıldı.

1763’ten 1864’e kadar süren Rus-Kafkas Savaşı, Çerkes halkının yok olmanın eşiğine getirdi.Savaştan ve Çerkeslerin Osmanlı İmparatorluğu’na kitlesel olarak sürgün edilmesinden sonra 50 binden biraz fazla insan anavatanlarında kaldı.Rus yetkililer, savaş sırasında Çerkeslere yönelik soykırımı tanıma yönünde şimdiye kadar bir karar almış değil.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img