Ana Sayfa Gündem Nalçik 21 Mayıs programında yeni gelişme

Nalçik 21 Mayıs programında yeni gelişme

0
Nalçik 21 Mayıs programında yeni gelişme

Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti başkenti Nalçik’te her yıl düzenlenen 21 Mayıs anma törenleri kapsamında atlı ve yaya yürüyüşü bu yıl cumhuriyet yetkilileri tarafından, çeşitli gerekçelerle yasaklandı.

Konunun çözüm zemininden uzaklaşması ve anma programının kabulu konusunda herhangi bir gelişme olmaması nedeniyle alternatif bir program hazırlığına başlandı.

Çerkes (Adıge) Kamu Kuruluşları Koordinasyon Başkanı Aslan Beşto konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.

Aslan Beşto’ya göre 21 Mayıs anma etkinliği kapsamında geleneksel anma yürüyüşü yapılmayacak.

20 Mayıs saat 17.00’de Özgürlük Meydanı’ndaki Pse Jığ anıtı yakınında geleneksel anma etkinlikleri başlatılacak. Akşam saatlerinde Rus-Çerkes savaşı zamanlarına ait ağıtlar söylenecek.

Anma programında Nart Xeku Xase Gençlik oluşumu üyeleri tarafından Jerume hazırlanıp dağıtılacak. Daha sonra vatan savunmasında hayatını yitirenlerin anısına meşaleler yakılacak.

Program Nart Xeku Xase örgütü üyeleri ve gönüllüler tarafından yürütülecek.

21 Mayıs günü saat 11.00’de geleneksel olarak Pse Jığ anıtına çiçek bırakma, anma töreni ve bir dakikalık saygı duruşu yapılacak.

Aslan Beşto yaptığı duyuruda programa katılacak kişilerin günün anlam ve önemine ilişkin doğru kıyafetlerle ve mümkünse geleneksel kıyafetlerle katılım göstermelerini istedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz