Avrupa Parlamentosu Çerkes Soykırımı konulu bir konferansa ev sahipliği yapacak.

‘Tek suçları Rus olmamaktı. Çerkes Soykırımı’ başlığı ile duyurulan konferans 18 Mayıs’ta 16:30-18:30 saatleri arasında Avrupa Parlamentosunda yapılacak.

Konferans davet metninde Çerkeslerin %97’sinin vatanlarından sürüldükleri ve soykırım işlendiği vurgusu dikkat çekti :

”Çerkes soykırımı veya Lhepserıkh, 19. yüzyıl Rus İmparatorluğu’nun sistematik imhası, etnik temizliği ve kuzey Kafkas Dağı’ndaki yerli Çerkeslerin yüzde 97’sinin atalarının topraklarından zorla sürülmesiydi.

bin yıldır yaşadıkları topraklardan neredeyse tamamen yok edilmesi, modern Avrupa’nın ilk soykırımıydı.”

Gürcistan parlamentosunun 2011’de Çerkes soykırımını tanımış olması ve Çerkeslerin vatanlarına dönüş mücadelesini sürdürdükleri vurgulandı.

Konferansı düzenleyen Avrupa Muhafazakarlar ve Reformistler Grubu, 2009 yılında Prag Deklarasyonu’nun kurucu ilkeleri altında kurulmuş, Avrupa Parlamentosu’ndaki merkez sağ siyasi bir grup.

photo 2022 05 16 20 49 51

Panelistler:

Fatima Tlis, Washington DC’de Voice of America’da gazeteci. Etnik bir Çerkes olan Fatima, daha önce Associated Press’e memleketi Kuzey Kafkasya’daki çalkantılı durum hakkında haberler hazırlamıştı. 2007’de ABD, Rus güvenlik servislerinin kendisine yönelik bir dizi tehdit ve saldırıdan sonra Fatima’ya sığınma hakkı verdi. Fatima, Çerkes Soykırımı’nın Gürcistan tarafından tanınmasını sağlayan girişimde aktif olarak yer aldı.

Janusz Bugajski, Washington DC’deki Jamestown Vakfı’nda Kıdemli Araştırmacıdır. Avrupa, Rusya ve Atlantik ötesi ilişkiler üzerine 20 kitap yazdı. ABD Savunma Bakanlığı, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) danışmanı.

Nugzar Tsiklauri, şu anda Gürcistan’daki en büyük muhalefet partisi olan Birleşik Ulusal Hareket’inin Siyasi Konseyi üyesi. Tsiklauri, 1992-1993 yılları arasında Çeçenya ve İnguşya’da yaşadı. Gürcistan’ın 1. Cumhurbaşkanı Zviad Gamsakhurdia, Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Cumhurbaşkanları Jhokhar Dudaev ve Aslan Mashadov ile yakın temasları vardı. 2011 yılında Tsiklauri, Gürcistan Parlamentosu tarafından kabul edilen Çerkes soykırımı kararını ilk gündeme taşıyan parlamenter idi.

Brian Glyn Williams (Online katılım), Massachusetts-Dartmouth Üniversitesi’nde İslam Tarihi Profesörü olarak görev yapmaktadır ve daha önce Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Çalışmaları Okulu’nda ders vermiştir. Afganistan ve Irak’tan, Kırım ve Bosna’ya kadar uzanan savaş bölgelerinde kapsamlı saha çalışmaları var, Rusça ve Türkçe biliyor. CNN ve Huffington Post gibi medya kuruluşlarında Çerkes soykırımı hakkında yazılar yazdı ve röportaj verdi.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img