Rus-Çerkes savaşı sırasında Çerkesya’nın bazı liderlerinin ölüm ve defin yerleri

1- Seferbi Zanıko – 1860 yılında Vordobgaçe’de öldü. Vordobgaç Vadisi, “Abinsk Bölgesi, Shapsug köyünün bulunduğu eski Nikolaevskiy tahkimatının iki kilometre aşağısında” bulunuyor.

2- Hacı Kerandıko Degumıko Berzeg – (Ölüm. 1881) – Yeniköy – Balıkesir, Osmanlı İmparatorluğu.

3- Talostan Hatokhşoko – 1825’te Teberda’da öldürüldü.

4- Aytek Kanıko – 1844’te Zassovskaya köyü yakınlarında öldürüldü.

5- Hacı İsmail Degumıko Berzeg – Memleketi Mutıhuasua köyünde öldü. Günümüzde bu köy Soçi’nin Hostinskiy ilçesine bağlı Plastunka olarak anılan bilinmektedir.

6- Muhammed-Mirza Anzorıko – 1851’de günümüzde Çeçenya’nın Gekhi olarak bilinen köyü yakınlarında öldürüldü.

7- İbrahim-Hacı Abadzeh – 1859’da Dağıstan’ın Gunib kentinde öldürüldü.

8- Yelmırze Khaptsoko – Günümüzde Çeçenya’nın Roşni olarak bilinen köyünde ölümcül şekilde yaralanarak öldü.

9- Cambulat Boletıko – 1837’de, Günümüzde Novokubansky bölgesindeki Proçniy Okop tahkimatına üç kilometre uzaklıkta öldürüldü.

10- Tığujık’o Kızbeç – Şubat 1839’un sonunda savaşta aldığı yaralardan ötürü öldü. Günümüzde Soçi’nin Goryaçiy Klyuç kasabası olarak bilinen bölge yakınlarındaki Thamakhinskaya istasyonunun karşısına defnedildi.

11- Beslanıko Aslanceri – 1837’de Maykop şehrinden 15 km. uzaklıktaki Hajret Kudaynethabl köyünde, Rus Generali Zass’ın suikastçıları tarafından öldürüldü. Aynı yere gömüldü. Sonrasında yine Rus Generali Zass’ın emriyle cesedi mezardan çıkarıldı ve başı kesildi. Cesedi de bir siperdeki direğe çakıldı. Başsız cesedinin direğe çakıldığı o alan bugün bir otoyolun altında kaldı.

12- Hırts’ıze Ale ( Jançate Hırts’ıze Ale ) – 26 Eylül 1836’da günümüzde Küçük Zelençuk olarak bilinen bölgede, Rus Generali Zass ile 3 saat süren bir savaşta öldü. Bu savaşta 41 kişi düştü ve Küçük Zelençuk bölgesinin üst kısımlarına defnedildiler.

13- Atajık’o Karamırze Ali – 1824’te yaşadığı köyüne yapılan saldırı sonucu öldü. Üç wuerk-savaşçı ailesiden ( Kudenet – Tambi – Anzor ) 52 wuerk genç kahramanca öldü.

14- 1779’da Keytık’ue yolunda (günümüzde Psıhurey – Lefışhable olarak bilinen köyden çok uzakta olmayan bir bölgede), Kabardey bölgesi aristokrasisi kahramanca öldü. 240’a yakın isim belirlendi.

Kaynak : Maryam Bagova

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img