Müslüman cemaatin ısrarlı talebine rağmen tarihi Rostov camisi caz müzik okuluna devredildi

Rostov-on-Don Belediye Başkanlığı, müslüman cemaatin ısrarla iade talebinde bulunduğu, 20. yüzyılın başlarında inşa edilen ve Sovyet yıllarında restore edilen katedral camisini caz müzik okuluna teslim etti.

2019 yılı haziran ayında 15.000 müslüman Ramazan bayramı vesilesiyle camide toplandı ve şehre başka bir cami yapılması gerektiğini dile getirdiler.

3 Ocak tarihinde Müslüman cemaati tarafından talep edilen caminin bir belediye kurumuna devredildiği ortaya çıktı.

Belediye Başkanlığı, caminin daha önce bulunduğu 97 Krasnoarmeiskaya Caddesi’ndeki binanın bir caz okuluna teslim edildiğini doğruladı.

1980’lerden beri Rostov-on-Don Müslümanları, Krasnoarmeiskaya Caddesi’ndeki yukarıdaki camiyi topluluklarına iade edilmesi yönünde ısrarlı talepleri bulunuyor.

Müslümanların uğruna mücadele ettiği cami 1905 yılında inşa edildi. Sovyet döneminde bile binlerce Müslüman Cuma ve bayram namazı için orada toplandı.

Ancak 1960’larda cami kapatıldı ve camiye el konuldu. Müslümanların Manevi İdaresi’nin (SAM) internet sitesinde, caminin önce depo, sonra spor salonu olarak kullanıldığını, ardından kubbe, minare ve duvarların bir kısmı yıkılarak bir asker kulübüne dönüştürüldüğü bilgisi yer alıyor.

Kaynak : Kavkaz-Uzel

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img