Ana Sayfa Gündem İddia : Navalny’i zehirleyen FSB ajanları Timur Kuashev’i de zehirlemiş olabilir

İddia : Navalny’i zehirleyen FSB ajanları Timur Kuashev’i de zehirlemiş olabilir

0
İddia : Navalny’i zehirleyen FSB ajanları Timur Kuashev’i de zehirlemiş olabilir

Rus muhalefet lideri ve siyasetçi Alexei Navalny’nin zehirlenmesiyle ilgili Bellingcat* soruşturmasında adı geçen FSB ajanları, insan hakları savunucusu Timur Kuashev ve “Sadval” hareketinden, aktivist Ruslan Magomedragimov öldüğünde Kabardey-Balkar ve Dağıstan’ı ziyaret ettikleri belirtildi.

20 Ağustos’ta Rusya’nın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere uçağa binen Navalny, uçuş esnasında kötüleştiği için uçak Omsk şehrine iniş yapmıştı. Tıbbi tedavi için götürüldüğü Berlin’de bilinci yerine geldi. Alexei Navalny, Rus yetkililerin kendisini zehirlediğini iddia etmişti.

Alexei Navalny’nin zehirlenmesinden sonra yürütülen Bellingcat* soruşturmasında Alexei’nin FSB tarafından zehirlendiği sonucuna vardı.

Bellingcat’tan bir gazeteci-araştırmacı olan Christo Grozev, Navalny’nin zehirlenmesine karışan FSB ajanlarının farklı zamanlarda Grozni ve Vladikavkaz’a da uçtuğunu söyledi.

Özel grubun sadece Navalny’i hedefe almadığı ve Kuzey Kafkasya’da başka özel operasyonlar da yapmış olabileceğini iddia etti.

Grozev, yayınlanan materyallerin Timur Kuashev’in ölümüyle bağlantılı olduğuna dikkat çekti: Ajanlardan biri 2014’te Timur Kuashev’in öldüğü günlerde Nalçik şehrindeydi.

Kabardey-Balkar’lı gazeteci ve insan hakları savunucusu olan Timur Kuashev, 31 Temmuz 2014 akşamı ortadan kayboldu. Ertesi gün, cesedi Nalçik banliyösünde bulundu.

Timur Kuashev’in vücudunda bir enjeksiyon izi tespit edildi, ancak yetkililer 26 yaşındaki gazetecinin zehirlenmeden değil akut koroner yetmezlikten öldüğünü açıkladılar.

Bir diğer soruşturma figürü olan ajan da Mart 2015’te Dağıstan’daydı. “Sadval” hareketi aktivisti Ruslan Magomedragimov’un öldüğü günlerde FSB ajanının Dağıstan’da olduğu iddia edildi.

Daha önce, Rus yetkililer Navalny’e yönelik suikast girişimiyle ilgili soruşturmayı yabancı özel servisler tarafından yürütülen bir provokasyon olarak değerlendirdiler. Ayrıca, bu konu hakkında yorum yapan cumhurbaşkanlığı basın sekreteri Dmitry Peskov, Navalny’nin bir “megalomani” olduğunu söyledi.

Bellingcat* : Bellingcat, bilgi kontrolü ve açık kaynaklı istihbarat konularında uzmanlaşmış bir araştırmacı gazetecilik web sitesidir. İngiliz gazeteci ve eski blog yazarı Eliot Higgins tarafından Temmuz 2014’te kuruldu. (Wikipedia)

Kaynak : Ajanslar

Ğuaze

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz