Kumpıl Murat, Suriye ve İsrail Çerkes diasporası temsilcileriyle görüştü

Adıge Cumhuriyeti Başkanı Murat Kumpilov, Suriye Çerkes Hayır Derneği temsilcilerinin yanı sıra İsrail Adıge Xase temsilcileriyle bir araya geldi.

Suriye Çerkes Hayır Kurumu 1948’den eğitim, dil ve kültürün korunması ile uğraşıyor, düşük gelirli ailelere yardım ediyor ve gençleri Rusya’da eğitim almaları için destekliyor. İsrail Kfar-Kama’da faaliyet gösteren Adıge Xase de kültürel çalışmaların yanı sıra eğitim ile ilgileniyor.

Suriye Çerkesleri ülkenin siyasi ve kültürel alanında görünür durumda. Çerkes diasporası, ülkedeki olumlu süreçlerin aktif bir katılımcısı olurken, etnik kimliği koruma sorunlarını başarıyla çözüyor.

Murat Kumpilov “Misafirlerimiz, Adıge Cumhuriyetinin 100. yıldönümünü tebrik etmek, Suriye ve İsrail Çerkesleri adına cumhuriyetimize iyi dileklerini iletmek için geldiler. Tüm dünyadaki Çerkeslerin, ekonomik, sosyal ve kültürel sorunların çözümünde aktif arabuluculukları sayesinde, ülkelerimiz arasında güvenilir bir bağ olmaya devam edeceklerine inanıyorum.” dedi.

Suriye ve İsrail Çerkes diasporası temsilcileriyle yaptığı görüşmelerde, Murat Kumpilov konuklarına “Adıge Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü” hatıra madalyası verdi.

photo 2022 10 04 18 36 19
photo 2022 10 04 18 36 20

Kaynak : Адыгея Сегодня

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img