Kumpıl Murat TBMM milletvekilleri ve KAFİAD üyeleri ile görüştü

Adıge Cumhuriyeti Başkanı Murat Kumpilov’un Türkiye Büyük Millet Meclisi milletvekilleri ve Kafkas İş Adamları Derneği (KAFIAD) üyeleriyle görüşmesi Cumhuriyet Hükümet Konağı’nda gerçekleşti.

Özel olarak gelen Türk heyeti, devlet yönetiminin 100. yıl dönümünü ve tüm Adigey halkını tebrik ederek Adıge Cumhuriyeti için refah ve huzur dileklerini ilettiler.

Değerli konuklara ziyaret için teşekkür eden Murat Kumpilov, Rusya-Türkiye işbirliği çerçevesinde Adigey’in Türkiye ile çeşitli alanlarda işbirliğini sürdürdüğünü kaydetti :

“Devletlerimizin liderleri V.V. Putin ve R.T. Erdoğan arasındaki temaslar devam ediyor. Adıge Cumhuriyeti, federal merkezin milyonlarca Çerkes’in yaşadığı Türkiye Cumhuriyeti de dahil olmak üzere yabancı ortaklarla yakınlaşmaya yönelik girişimlerini tam olarak destekliyor ve bu da bu sürece olumlu katkı sağlıyor” dedi.

Murat Kumpilov ayrıca, ortak ekonomik ve yatırım projelerinin, kültürel ve insani temasların sosyal altyapıyı geliştirmenin, iki ülke halklarının kültürlerini karşılıklı olarak zenginleştirmenin en etkili yolu olduğunu vurguladı.

Türk heyetinden, TBMM milletvekili Murat Baybatur “Türkiye ve Rusya Çerkesleri arasındaki işbirliği ülkelerimiz için karşılıklı yarar sağlamaktadır. Halkımızın temsilcileri devlet makamlarında görev alıyor, yakınlaşma için çabalıyor, iş, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda temas noktalarını artırıyor. Bugün modern dünyada bu çok önemli” dedi.

Görüşmenin devamında, Cumhuriyetin yatırım potansiyeli dikkate alınarak Adıgey ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği konuları ele alındı.

photo 2022 10 04 18 40 40
photo 2022 10 04 18 40 36
photo 2022 10 04 18 40 37
photo 2022 10 04 18 40 36 2
photo 2022 10 04 18 40 38

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img