Ana Sayfa Gündem Gürcistan sınırında K. Kafkasyalılara yönelik ayrımcılık protesto edildi

Gürcistan sınırında K. Kafkasyalılara yönelik ayrımcılık protesto edildi

0
Gürcistan sınırında K. Kafkasyalılara yönelik ayrımcılık protesto edildi

Pankisinfo grubu çağrısıyla, Pankisi vadisinde yaşayan Çeçenler, seferberlikten kaçan insanların Gürcistan sınırdan geçişlerine izin verilmesi için Tilfis şehir merkezinde protesto düzenlediler.

Protestoculardan biri olan Magomed Borçaşvili, Gürcistan sınır muhafızlarının “sınıra gelen insanlara önyargılı bir şekilde yaklaştığını” söylüyor: “Yetkililerin neden Rusların sakince içeri girmesine izin verdiğini ve Kuzey Kafkasya’lı insanların neden reddettiklerini anlamıyoruz? Dağıstanlılar, Çeçenler, Kabardey-Balkar sakinleri ve diğerleri Rusya’ya geri dönemezler. Aksi halde onlar için bu, seferberliğe dahil olmak, savaşmak, Ukraynalıları öldürmeleri anlamına geliyor. Neden? Ukraynalılar Çeçenlere yanlış bir şey yapmadılar.”

Kendisini Bergman olarak tanıtan bir eylemci, bir gün önce Rus-Gürcü sınırının tarafsız alanında kalan Çeçenlere “Wayfond” Derneği tarafından insani yardım sağlandığını söyledi: “Rus sınırına doğru ilerleyen arabaları durdurduk ve insanlardan yardım paketlerini soydaşlarımıza teslim etmelerini istedik, çünkü tarafsız bölgede hiçbir şey satılmıyor ve sınır geçişi için bekleyebilecekleri hiçbir alan yok” dedi.

04210000 0aff 0242 adce 08daa1543b11 cx0 cy16 cw92 w1023 r1 s 1
  • Yüzlerce Çeçenya, İnguşetya, Dağıstan, Kabardey-Balkarya ve Karaçay-Çerkesya sakini Gürcistan’a girememe tehdidi ile karşı karşıya – açıklama yapılmadan, yerel sınır muhafızları tarafından reddediliyorlar. Gürcü yetkililer durum hakkında yorum yapmıyor.
  • Kuzey Osetya’da olağanüstü hal ilan edildi ve araçların K.Osetya Cumhuriyetine girişi kısıtlanmaya başlandı. Ayrıca Cumhuriyete girişlerde ve Rusya-Gürcistan sınırındaki Yukarı Lars girişinde erkeklerin seferberliğe tabi olup olmadığı kontrol edilmeye başlandı.

Kaynak : Кавказ.Реалии

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz