222 nolu ofisin sırrı : Kuzey Kafkasyalıların Gürcistan’a girmelerine açıklama yapılmaksızın izin verilmiyor

Yüzlerce Çeçenya, İnguşetya, Dağıstan, Kabardey-Balkarya ve Karaçay-Çerkesya sakinleri Gürcistan’a girememekle karşı karşıya – açıklama yapılmadan, yerel sınır muhafızları tarafından reddediliyorlar. Gürcü yetkililer durum hakkında yorum yapmıyor.

Sebep savaş mı ?

Ev hapsinden kaçan (FSB onu teröre yardım etmekle suçluyor) ve Rusya ile Gürcistan arasındaki tarafsız bölgede bir süre yaşayan Kabardey-Balkarlı Insa Lander’in hikayesi yankı uyandırmıştı. Sonuç olarak, Gürcü makamları giriş izni verdi, Lander polis eşliğinde havaalanına geldi ve Litvanya’ya uçtu.

Bu durumda, Rus kadına karşı ciddi bir suç isnat edilmiş olması ve sınırdan içeri alınmaması resmi açıdan açıklanması mümkün bir durum iken ülkeye girmesine izin verildi ancak yasalarla hiç sorunu olmayan yüzlerce insanın Gürcistan’a girmesine izin verilmiyor.

Dağıstan sakini Magomed, 1 Haziran’da Tiflis’e uçtuğunu, orada iki hafta yaşadığı bir daire kiraladığını, ancak daha sonra iş için eve dönmesi gerektiğini söyledi.

“Otobüsle kara sınırını geçtim, hiçbir soru sorulmadı. Beş gün sonra Yukarı Lars’tan aynı yoldan geri dönmeye çalıştım. Beni ilk önce standart soruların sorulduğu 222 nolu ofise götürdüler: neden ve nereye gidiyorsun, daha önce hiç Gürcistan’a geldin mi, ne kadar süre kaldın v.b. Sonra koridora götürüldüm, orada bir sınır muhafız subayı bir kamera çıkardı ve kayıt altında reddedildiğimi belirtti. ”

Kendisine yazılı bir ret belgesi verildi, ancak nedeni açıklanmadı. Bir hafta sonra, Magomed’in Gürcistan’dan uçmayı planlayan kız kardeşi ve kocasının da seyahat etmeleri reddedildi.

Daha çok dindar insanlara benziyorlar, kız kardeşi kapalı eşi ise sakallı.

” Benim sakalım yok, sadece hafif kirli bir sakalım var ve tipik bir Dağıstanlıya benziyorum,” diye devam ediyor Magomed.

Yerel sakinler arasında, Kuzey Kafkasyalıların Ukrayna’daki savaş nedeniyle geçmelerine izin verilmediğine dair bir görüş var : ” Kuzey Kafkasya’dan gelen kişiler Gürcistan üzerinden Ukrayna’ya giderek orada savaşmak istiyorlar. ”

Magomed, sınırdan içeri alınmaması ile ilgili resmi bir şikayette bulunmadı, şimdi Tiflis’teki dairesinden tanıdıkları aracılığıyla bazı eşyalarını geri almayı planlıyor.

Dağıstanlı Ayşa da mayıs ayı ortalarında Gürcistan sınırındaydı ve sınır muhafızları tarafından içeri alındı. Ayşa ilk kez komşu bir ülkeye seyahat ediyordu.

“Beni Ruslarla birlikte bir kenara çektiler. Sınır muhafızları bize hiçbir şey söylemedi, sadece ayrılma tarihini sordular ve sırayla ayrı bir ofise sorgulanmak üzere çağrıldılar. O esnada iki sakallı Çeçen bize doğru gelmeye başladığında, sınır muhafızları bize olan tüm ilgilerini kaybettiler, soru sormadan pasaportları geri verdiler “dedi.

Ayşa sınırda yaşanan sorunun nedenleri hakkında yorum yapmadı, sadece “iyi bilinen nedenlerle” Gürcistan sınır muhafızlarının Kuzey Kafkasya yerlilerini bir tehdit olarak görebileceğini öne sürdü.

2017’den bu yana Gürcistan’a 111 kez giriş yapan Çeçen İbrahim, 112. kez girmek istediğinde yaşadıklarını anlatıyor. İbrahim, Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen 2. el araba alımı ile uğraşıyor. Ancak bu sefer Gürcistan’a girişi reddedildi.

“Bana bir kağıt verdiler. İngilizce veya Gürcüce okuyamadığımı söyledim, tercüman istedim ancak görmezden geldiler. Sadece on gün içinde ret kararına itiraz edebileceğimi söylediler. Gürcistan Adalet Bakanlığı’na ve Rusya’nın Gürcistan’da bulunan makamlarına şikayetimi ilettim ancak kimse cevap vermedi” diye yakınıyor İbrahim.

Ona göre, bebekli genç anneler de dahil olmak üzere Çeçenya ve İnguşetya’dan birkaç düzine kadın onunla birlikte sınırda bekledi. İçlerinden biri tedavi için Gürcistan’a gelmişti ve bu durumu destekleyici belgeleri vardı, sınır muhafızları bu kadının bir doktorla konuşmasına izin verdiler ancak yine de sınırdan geçmesine izin vermediler.

Açıklanamayan yasak

Kabardey-Balkarya’lı Murad, eşi, iki yaşındaki çocuğu ve arkadaşları ile birlikte Mekke’ye hacca gitmek için Gürcistan’dan Suudi Arabistan’a kalkan bir uçaktan bilet aldılar.

“Biz Nalçikliyiz, birçok Gürcü komşumuz var, biraz Gürcüce konuşuyorum. Yola çıkmadan önce sosyal medyada Gürcistan’a geçişe izin verilmediğine dair bilgiler okudum ama herkes Çeçenya, Dağıstan, İnguşetya sakinleri hakkında yazmıştı. Nalçik’li olduğumuz için herhangi bir sorun çıkmayacağını düşünmüştüm. Adli sicil kaydım yok, herhangi bir konudan dolayı yargılanmadık, kanunlarla ilgili bir sorun yaşamadık” diyor Murad.

Sınırda, ilk önce Belarus, Ukrayna ve Güney Osetya’dan gelen kişilerin tutulduğu 111 nolu odaya götürdüler ve kısa süre sonra 222 nolu odaya gitmeleri söylendi.

“Koridordaki kontrol noktasında, Çeçenya’dan gelen genç kızlar yerdeki oturuyorlardı. Meğer bütün gün, öğle yemeğinden itibaren akşam geç saatlere kadar 222 nolu ofisteki sorgu için sıra bekliyorlarmış. Bu kuyrukta uzun bir süre çile çeken onlarca insan vardı. Aralarında hem sakallı hem traşlı, hatta Nalçik’te doğmuş Ruslar bile vardı, “diye devam ediyor Murad.

Küçük, yaklaşık 3 metrelik bir ofise girdikten sonra, sınır muhafızları seyahat amaçlarını titizlikle incelediler, Murad ve ailesinin Suudi Arabistan için aldıkları uçak biletlerini, transfer edilen ödemeyi ve diğer belgelerin fotoğraflarını çekerek whatsapp’tan bir numaraya gönderdiler. İki yaşındaki çocukları da dahil olmak üzere fotoğraflarını çektiler. Sonra başka bir sınır muhafızı içeri girdi, kamerayı yerleştirdi ve ülkeye kabul edilmediklerini kayıt altında beyan etti.

“Neredeyse hiç kimsenin geçişine izin verilmedi. Bir otobüsün tüm yolcularını geri çevirdiler. Garip vakalar da oldu. Örneğin dört kişilik bir ailede anne-baba ve bir çocuk geçişine izin verildi ama en büyük genç kızları başörtülüydü ve onun geçişine izin vermediler. Benimle seyahat eden bir arkadaşımın karısı Gürcistan vatandaşı, bunun da faydası olmadı. Hiçbir şey açıklamıyorlar. Geçiş için izin verilen kriterleri bilseydik, denerdik. Ama bilinmiyor, “diyor bir Nalçik sakini.

Kuzey Osetya yerlilerinin serbestçe geçişlerine izin verildiği, Ruslar ve Ukraynalılarla aynı ofis önünde sıraya girdikleri bildirildi.

Güvende olmaya mı karar verdiniz?

“Mısli İslama” isimli YouTube kanalı yöneticisi İslam Belokiev, Gürcü yetkililerin sivil kisvesi altında başta Kadırovcular olmak üzere Rus güvenlik güçlerinin ülke topraklarına girmesinden korktuğunu ileri sürüyor.

“Bu, her şeyden önce, orada provokasyonlar düzenleyebilecekleri ve bazı suçlar işleyebilecekleri için güvenli değil. İkincisi, siyasi olarak da uygun değil. Rusya’ya tavır alan dünya toplumunun, Gürcistan’ın Çeçenya ve İnguşetya’dan gelen (muhtemel-şüpheli) Rus güvenlik güçlerini kabul etmesi, Türkiye’ye veya başka bir yere geçmelerini sağlaması gerçeğinden hoşlanması pek olası değil.”

Ekim 2021’de, Ramzan Kadırov rejimini eleştiren Çeçen diasporasının üyelerine karşı komplo kurmakla suçlanan yabancılar Türkiye’de gözaltına alındı. Sanıklar, Çeçenyalı Abdula Abdulayev, Ravşan Akhmedov, Beslan Rasaev ve Aslanbek Abdulmuslimov, Ukrayna vatandaşı Igor Efrim ve Özbekistan vatandaşı Amir Yusupov’du. Türk makamları, suikast girişimlerinin Kadırov’un en yakın sırdaşlarından biri olan Birleşik Rusya Partisinden Devlet Duması milletvekili Adam Delimkhanov ile bağlantısını ortaya çıkarmıştı.

Ukrayna’nın işgali ve 2008 savaşının hatırası, Rusların ve Belarusluların Gürcistan’a kitlesel göçüyle katlanarak devam eden süreç, Gürcü toplumunun bir bölümünü gerçekten alarma geçirdi. Bunun Kuzey Kafkasya yerlilerinin girişindeki kısıtlamanın nedeni olup olamayacağı hakkında Gürcistan makamları yorum yapmıyor, ilgili birimler ve bakanlıklar röportaj taleplerine cevap vermiyor.

  • FSB, Ocak-Mart 2022’de ülkeyi terk eden vatandaşların sayısında keskin bir artış olduğunu doğruluyor. Rusyalıların Gürcistan’a akışı neredeyse beş kat, Ermenistan’a ise üç kat arttı. Bu veriler resmi istatistik portalında yayınlandı.
  • Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri saldırganlığının başlangıcından bu yana on binlerce Rusyalı ülkeyi terk etti. Birçoğu sınırların yakında kapanacağından korkuyor. Diğerleri, savaş karşıtı beyanları nedeniyle haklarında ceza davaları açılacağından korkuyor. Bazıları ise yaptırımların neden olduğu ekonomik durumdan korkuyor.

Kaynak : Кавказ.Реалии

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img