Zelenskiy Kafkas halklarını seferberliğe direnmeye çağırdı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Kafkasya, Sibirya ve Rusya’nın diğer yerli halklarına, seferberliğe karşı mücadele etme ve özgürlüklerini savunma çağrısında bulunan bir video mesajı paylaştı.

Zelenskiy, 1868-1869 yıllarında Kiev’de yaşayan İmam Şamil’in anısına yapılmış bir anıtın önünde çağrıda bulundu :

“Halklarımızın kültürlerini birleştiren yerlerin anısını koruyoruz. Burası başkentimizin tam merkezi – Rus hükümetinin füzeleri, bombaları ve birliklerini yönlendirdiği yüzlerce Ukrayna kentinden biri. Kafkasya bunun ne anlama geldiğini biliyor: Kafkasya bunu yaşadı.”

Ayrıca Zelenskiy anıt üzerindeki yazıya atıfta bulundu: ” Kim hakikate karşı silahlanırsa helak olur. Kremlin, İmam Şamil’in bu sözlerini bilmiyor gibi görünüyor. Ama bu sözler Kafkasya’da bilinmeli, Sibirya’da ve insanların bu savaş için gönderildiği diğer tüm topraklarda duyulmalıdır.”

Zelenskiy, “Kafkas halkları, Rusya topraklarındaki tüm halklar, bu savaşı isteyenlere hala hizmet eden kişiler arasında olmak için hiçbir nedeniniz yok” dedi :

“Yaşamak için savaşın. Rus yetkililer bir sonraki seferberlik dalgasını başlattığında, daha sonra dağlarda ve ormanlarda sadece yaşam hakkınız için savaşmak zorunda kalmamak için özgürlüğünüzü sokaklarda ve meydanlarda savunun.”

Ukrayna Cumhurbaşkanı konuşmasında Kafkasya’nın farklı halklarına seslendi: “Hiç kimse utanç verici bir savaşa katılmamalı. Dağıstanlılar Ukrayna’da ölmemeli. Çeçenler, İnguşlar, Osetler, Çerkesler ve kendilerini Rus bayrağı altında bulan diğer halklar- toplamda yaklaşık 200 farklı halk. Onları Ukrayna’ya kimin gönderdiğini biliyorsunuz.”

Volodimir Zelenskiy konuşmasını “Yaşamak istediğine eminim. Yalanlardan bıktığına eminim. Eminim şimdi savaşman gerektiğini biliyorsun. Rusya vatandaşları savaşa sürüklenmek için yapay olarak yoksulluğa, borçlanmaya sürükleniyor, insanlar baskılardan korkuyor, propagandayla zehirleniyor. Bunu değiştirebilirsiniz – sadece sizin için kimin gerçek bir sembol ve kahraman olduğunu ve sadece sizden yararlanmak isteyenlerin kim olduğunu anlamanız gerekir.” diye bitirdi.

  • 22 Eylül’de Zelenskiy, Ruslara hitaben yaptığı konuşmada, savaşta ölen Dağıstanlılar hakkında şunları söyledi: “Rusya’nın bölgelerindeki gerçek ruh halini biliyoruz. Dağıstan’daki, Buryatya’daki, Rusya’nın diğer ulusal cumhuriyetlerindeki ve bölgelerindeki insanların basitçe terk edildiklerini ve ölüme atıldıklarını anladıklarını görüyoruz.”
  • 26 Eylül’de Zelenskiy, Dağıstan sakinlerinin ilan edilen seferberliğe karşı düzenledikleri protestolar hakkında yorum yaptı ve onları seferberlikten kaçınmaya ya da ilk fırsatta Ukrayna kuvvetlerine teslim olmaya çağırdı.

Kaynak : Кавказ.Реалии

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img