Elbruz’da trajedi: 5 dağcı öldü, 14 dağcı kurtarıldı

Elbruz Dağında 5400 metre yükseklikte, kötüleşen hava nedeniyle 23 kişilik bir grubun yardım istediği öğrenildi; daha sonra grubun 19 kişiden oluştuğu açıklandı. İlk olarak, beş kişi canlı bulunurken üç kişinin hayatını yitirdiği öğrenildi. Kurtarma çalışmalarının devamında dokuz kişi daha canlı bulunurken ve iki kişinin daha yaşamını yitirmiş bir şekilde bulunduğu bildirildi.

Bakanlık, “Elbruz Dağı’nda bir grup dağcının arama kurtarma operasyonunda 14 kişi kurtarıldı, tahliye edilerek sağlık birimlerine teslim edildi. Maalesef beş kişi öldü.” şeklinde açıklama yaptı.

Acil Durumlar Bakanlığı’nın operasyonu tamamladığını 16 ekipman ve 69 kişi ile kurtarma operasyonunda görev alındığı duyuruldu. Kurtarma ekipleri, bir metreyi geçmeyen görüş mesafesi, saniyede 40-70 metre rüzgar hızı, yoğun yağış ve -20 dereceye kadar düşen sıcaklıklar ile en zor koşullarda çalıştı.

Grubun bulunduğu bölgede 5000 metre ve üzeri irtifalarda aramalar yapıldı. Arama kurtarma operasyonunun koordinasyonu için Acil Durumlar Bakanlığı harekat merkezi çalıştı” denildi.

Hayatta kalanların hepsinde ciddi donma ve yaralanmalar var. Rehberlerden biri medyaya verdiği bilgiye göre grubun, tırmanış tecrübesi olmayan bir rehber tarafından yönetildiğini söyledi.

Kaynak : RIA Novosti

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img