“Bize hokkabazlık yapan otuz beş milletvekili”

Abhazya’da yılbaşı gecesi tırmanan iç siyasi durum son bir iki gündür kamuoyu için öngörülemez bir şekilde gelişiyor. Başlangıçta, Salı günü öğleden sonra, Abhaz parlamentosunun 28 Aralık Perşembe günü yapılacağı ilan edilen oturumda, özellikle Pitsunda devlet daçasına ilişkin Abhaz-Rusya anlaşmasının onaylanmasının planlandığı bilgisi yayıldı. Gelecek yılın bütçesi 27 Aralık Çarşamba gününe ertelendi. Ve çok geçmeden ilgili yasa onayı karşıtları parlamentonun önündeki platformda toplanmaya başladılar. Hatta bu eylemin süresiz olduğunu ilan ettiler. Bütün gece, soğuk havaya rağmen, yüzlerce protestocu parlamentonun önünde, kolluk kuvvetlerinin karşısında durdu, zaman zaman slogan atarak ve alkış yaparak ısındı ve saat 11’de oturumun başlamasını bekledi. Ve burada yine beklenmedik bir gelişme oldu; binadaki milletvekillerinin sabah saat beşten sonra ilgili yasanın onayını tartışmaya başladıkları bilgisi yayıldı.

Sabah altı civarında, gökyüzü hâlâ karanlıkken, Sözcü Laşa Aşuba meclis binası verandasında protestoculara seslendi ve ve parlamenterlerin olağanüstü bir oturum ile devlet daçası anlaşmasını onayladıklarını duyurdu :

“Herkes bu durumdan endişeliydi. Milletvekilleri ve parlamentoya gelen insanlar arasında da çok fazla endişe vardı. Bugün bir dizi delegasyon kabul ettik, cumhuriyeti güvence altına almak için bu anlaşmanın kabul edilmesine yönelik bir dizi seçeneği tartıştık. Koordinatlarla ilgili ilk seçenek Rus tarafınca kabul edildi ve biz de bunu kabul ettik. Geriye “üçüncü taraflar” ile ilgili mesele kaldı. İktidar ve muhalefet temsilcileri arasında bir toplantı yapıldı ve bu toplantıda bir uzlaşıya vardık. Bu, ilgili kanunların değişikliği ile ilgili. Bunlar, uluslararası anlaşmalar, Medeni Kanun ve özellikle Devlet Daçasının devri ile özel bir anayasa maddesi olup, ilgili mülkün üçüncü şahıslara devredilmesi durumunda anlaşmanın iptal edileceğini ve mülkün Abhazya Cumhuriyeti’ne iade edileceğini belirtiyor. Bu karar muhalefet temsilcileri ve yetkililerin temsilcileri arasında tartışıldı. Daha sonra bu kararlar parlamentoya gönderildi ve milletvekilleri ile görüşmelere başlandı. Milletvekilleri sadece koordinatların değiştiği bir anlaşma lehine oy kullanmak istemediler, daha sonra milletvekillerinin hem koordinatları hem de mülkün üçüncü şahıslara devredilemeyeceğini içeren bir anlaşma lehine oy kullanacakları bir uzlaşmaya varıldı. 28 milletvekilinin hazır bulunduğu olağanüstü oturumda üç yasa da 26 oyla kabul edildi. Protestocuların bağırışları utanç verici. Tüm belgeleri birinci, ikinci ve üçüncü, son okumada kabul ettik.”

Protestocular arasından Asida Şakrıl ile sözcü Aşuba arasında aşağıdaki diyalog gelişti :

– Peki tüm bunlar kapalı kapılar ardında mı konuşuldu ?

– Biz her şeyi Anayasa’ya göre ölçtük. Parlamento olağanüstü oturum düzenleme hakkına sahiptir.

– Kapalı oturumda mı ?

– Hayır, açık oturumdaydı.

Gazeteciler neden içeri alınmadı? Hm, anlıyorum. Sanırım Abhaz televizyonu yoktu. Evet, aynen böyle söylediler.

– Bu milletvekillerinin bir kararıydı. Prosedür kurallarına dayanarak bunu kabul edebiliriz, Asida Georgievna. Muhtemelen yönetmelikleri daha iyi biliyoruzdur.

Bu sizin kanunsuz bir kararınız.

– Bu sizin fikriniz, Asida Georgievna. Sevgili dostlar, sizden durumu tırmandırmamanızı ve dağılmanızı rica ediyorum.

– Bu ülkede olanlardan siz sorumlusunuz.

– Neler oluyor? Provoke etmeyi bırakın…

– Bizimle hokkabazlık yapan otuz beş milletvekili, büyük bir nüfus… Hayal edebildiğiniz gibi… Geceleri hangi gerekçeyle bir oturum düzenliyorsunuz, Laşa Aşuba, halkınıza cevap verin. Ülkenin Anayasasını ihlal etmek, Halk Meclisinin yasa ve yönetmeliklerini ihlal etmek… Nasıl yapabilirsiniz ?

Abhazya Parlamenterleri sosyal medya kullanıcılarının da eleştirilerinin hedefinde. Ancak farklı fikirleri olanlar da var. Tanınmış bir kişi olan Nugzar Agırba Facebook’ta şunları yazdı :

“Sevgili halkımız, umutsuzluğa kapılmak için hiçbir neden yok. Dün çok şey başarıldı. Anlaşma büyük ölçüde değiştirildi. Sesiniz duyuldu, yetkililerin düşünecekleri bir şeyler var. Elbette Rusya, devletin inşasına yardımcı olan büyük komşumuzdur. Belli bir uzlaşı sağlandı ve bu zaten bizim ortak başarımız. Yeni yılınız kutlu olsun!”

Ayrıca bu sabah Abhazya Cumhurbaşkanı Aslan Bjaniya, Abhazya Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti arasında Abhazya Cumhuriyeti topraklarındaki bir mülkün Rusya Federasyonu mülkiyetine devredilmesi ve kullanım prosedürü ile ilgili yasayı imzaladı.

Haber : Vitaliy Şariya

Kaynak : Эхо Кавказа

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img