Tiflis, Pitsunda’daki devlet mülkünün Rusya Federasyonu’na devredilmesini kabul etmiyor

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, Sohum ile Moskova arasında Pitsunda’daki devlet mülkünün Rusya’ya devredilmesine ilişkin anlaşmanın onaylanmasını, Rusya’nın Gürcistan’ın bölgelerini işgal politikasının devamı olarak nitelendirdi. Muhalefet ise daha sert bir değerlendirme yaparak bunun Gürcistan topraklarının ilhakının resmileştirilmesi anlamına geldiğini savundu. Parlamentoda muhalefet milletvekilleri, yetkililerden Abhazya’da yaşananlara daha etkin bir şekilde yanıt vermelerini talep etti.

”Dışişleri Bakanlığı neden sessiz, Gürcü Rüyası partisi neden Rusya’nın Abhazya’nın ilhakını resmileştirmesine yardım ediyor?” Sabah, parlamentoda ilk öfkelenenlerden biri, bağımsız milletvekili, Güvenlik Konseyi eski başkan yardımcısı Teona Akuardiya’ydı. Parlamento çoğunluğunu, Pitsunda devlet mülkünün Sohum’dan Moskova’ya devredilmesine ilişkin bir kararı acilen kabul etmeye çağırdı :

“Bu sabah saat altıda Pitsunda’nın ilhakı resmileşti. Bu Abhaz toplumundan alınan bir haraçtı. Ve elbette bu fiili ilhakın sonu olmayacak. Bu konuda Meclis’te bir karar alınması gerektiğine inanıyorum. 2021 yılında Rusya’nın Abhaz köyü Aibga’ya yönelik ilhak girişimini ortaklaşa kınayabildik. Kendinizi sadece açıklamalarla sınırlamayın, karar da almanız gerekiyor. Ülkenin Rusya’ya karşı yeterli bir politikaya ihtiyacı var, hava trafiğinin yeniden başlaması ve diğer teslimiyet pozisyonları için alkışlara değil.”

Akuardiya, diğer muhalif meslektaşları tarafından desteklendi. “Agmashenebeli Stratejisi” milletvekili Paata Manjgaladze şunları söyledi:

“Yetkililerin tepkisi bir devekuşu duruşu: hiçbir şey görmüyorlar, hiçbir şey duymuyorlar. Uluslararası hukuka göre buranın egemen Gürcistan’ın ayrılmaz bir parçası olduğunu biliyoruz. Kimse gerginlik yaratma çağrısında bulunmuyor, ancak Rusya’ya bu ilhak süreci için en azından siyasi bir bedel ödetmek için uluslararası platformları kullanmak mümkün. Gürcü yetkililerin bu sessizlik politikası saldırganı daha fazla yeni toprak ilhak etmeye teşvik etmektedir.”

“Ulusal Hareket” lideri, milletvekili Levan Khabeishvili, yetkililerin muhalifleri eleştirme konusunda çok daha hızlı hareket ettiklerine dikkat çekti:

“Toplum, yetkililerin Batı yanlısı liderleri nasıl azarladığını görüyor; AB’ye saldırılar, ABD’ye saldırılar onların tarzı haline geldi. Ancak Gürcistan’ın toprak bütünlüğü meselesine gelince, işgal altındaki topraklara gelince hemen susuyorlar, seslerini yükseltmiyorlar. Bu nedenle onlardan ciddi bir tepki beklemiyoruz. Ancak işgal altındaki topraklardaki insanların Rus rejiminin orada yaptıklarından memnun olmadığını da görüyoruz.”

Meclis Başkan Yardımcısı, Çatışma Çözümünden Sorumlu Eski Devlet Bakan Yardımcısı Gia Volsky, Abhaz toplumunun öfkesine dikkat çekti ve olayların gelişmesini beklemeyi tavsiye etti. Aynı zamanda Volski, muhalefeti durumu karmaşıklaştırmak için kullanmaya çalışmakla suçladı. Ona göre, “bu durumun ortaya çıkmasından sorumlu olanlar” muhaliflerdi. Bu, 2008’de Ulusal Hareket altında Gürcistan’ın savaştan sonra Kodori Vadisi üzerindeki kontrolünü kaybettiği gerçeğine bir göndermeydi. Bu arada, Başbakan Irakli Garibashvili, Pitsunda’nın Moskova’ya devredilmesiyle ilgili 29 Temmuz’da bir açıklama yapmıştı. Garibaşvili o sırada “Gereksiz bir yaygara koparmaya gerek yok” demişti ve parti üyesi Gia Volsky bugün neredeyse aynı şeyi tekrarladı :

“Abhazya parlamentosu tarafından alınan karar ve de facto hükümet ile işgalci güç arasında imzalanan anlaşmanın onaylanması Abhazya toplumunda çok ciddi tartışmalara konu olmaktadır. Bu ciddi bir ajitasyona neden oluyor ve büyük çatışmalara gebe. Bu temelde, olayları takip ediyoruz ve yakın gelecekte bu konuyla ilgili bir açıklama yapılacaktır”.

Parlamento İnsan Hakları Komitesi Başkanı Mikhail Sarjveladze ise bu konuda bir parlamento kararı alınmasının gereksiz olduğunu düşünüyor. Yetkililerin bu konuda yaptıklarının yeterli olduğuna inanıyor:

“Benim için en endişe verici olan şey, Gürcistan topraklarında, bir kez daha tekrar ediyorum, Gürcistan topraklarında başka bir devletin, Gürcü makamlarının bunu kontrol etmek için hiçbir gerçek imkana sahip olmadığı şekilde faaliyet göstermesidir. Bu elbette uluslararası hukuk açısından yasadışı bir eylemdir. Bunun kendi adı var ve yetkililer bunun için mümkün olan her şeyi yapıyor. Savaş ilanı dışında, yetkililerin işgali kaldırmak için başvurmadıkları tek bir olasılık kalmadığını hatırlatırım”.

O sırada Gürcistan Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yaptı :

“Abhazya işgal rejiminin sözde parlamentosu tarafından Bichvinta’daki devlet mülkünün Rusya Federasyonu’na devredilmesine ilişkin anlaşmanın onaylanması, uluslararası hukukun temel ilkelerini ağır bir şekilde ihlal eden Gürcistan’ın bölünmez bölgelerinin Rus işgali politikasının bir başka yasadışı eylemini ve devamını temsil etmektedir. Uluslararası hukuk açısından, bu tür sözde anlaşmalar hükümsüz ve geçersizdir. Dolayısıyla, Abhazya bölgesinin işgali koşulları altında, sözde anlaşmanın herhangi bir hukuki sonucu olamaz” dedi.

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı uluslararası topluma, Rusya Federasyonu’nun “Gürcistan’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tecavüz” olarak nitelendirdiği bir başka yasadışı adımını uygun bir şekilde değerlendirme çağrısında bulundu.

Kaynak : Эхо Кавказа

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img