Tamara Polovinkina vefat etti

Tanınmış tarihçi, bilim insanı, Adige ve Kabardey-Balkarya Cumhuriyetleri onurlu kültür emekçisi, Soçi – Lazarevskoye ilçesi etnografya müzesi başkanı Tamara Polovinkina vefat etti.

Tamara, Karadeniz kıyısı da dahil olmak üzere Kuzeybatı Kafkasya’nın yerli halkı olan Çerkeslerin tarihinin araştırılmasına, korunmasına ve yaygınlaştırılmasına büyük katkıda bulundu.

photo 2023 12 19 15 30 38

Tamara, Sakhalin’in yerlisiydi, ancak tüm hayatı Soçi’yle, Karadeniz bölgesinin tarihiyle bağlantılıydı.

Polovinkina, 80’li yılların ortalarında Lazarevskoye yerleşiminde Soçi Tarihi Müzesi’nin etnografik şubesinin kurulmasına öncülük etmiş, meslektaşları ve Karadeniz Çerkeslerinin “Adıge Xase” aktivistleriyle birlikte “Soçi nüfusunun etnik tarihi, yaşamı ve kültürü” adlı daimi sergi ve kapsamlı arşiv fonu için malzeme toplamıştır.

Tamara, 1986’dan 1998’e kadar 12 yıldan fazla bir süre Lazarevskoye’deki müzenin başkanlığını yapmış, daha sonra burada kıdemli araştırmacı olarak çalışmıştır. Başlıca bilimsel ilgi alanları arasında Rus-Çerkes Savaşı dönemi ve sonuçları, Karadeniz bölgesindeki Çerkeslerin(Şapsığ) tarihi, kültürü, arkeolojisi ve etnografyası yer almaktadır.

Bu süre zarfında, özellikle “Kafkasya Karadeniz Kıyısı Aborjinleri. Yaşam Desteği Kültürü” ve “Soçi Karadeniz Kıyısı” başta olmak üzere onlarca ilginç tarihi skeç, bilimsel çalışma ve gazete yayınının yazarıdır, müzenin yaratıcı süreçlerinin bir üyesi olarak “Soçi Tarihinden Sayfalar” kitabının çalışmalarına katılmıştır.

1999 yılında Polovinkina’nın en kapsamlı kitabı yayınlandı. Çerkes tarihinin tüm dönemini kapsayan “Çerkesya Gönül Yaram” adlı tarihi bir kitap. Sıradan okuyucular ve uzmanlar arasında hemen popülerlik kazanan bu yetenekli çalışma, kamuoyunda büyük yankı uyandırdı ve Kafkasya tarihçiliğinde önemli bir fenomen haline geldi.

Karadeniz kıyısının geçmişinin ve bugününün en karmaşık sayfalarına adanmış eserlerinin her biri, okuyucu kitlesi arasında her zaman büyük ilgi uyandırdı ve meslektaşları ve Kafkasya çalışmaları alanındaki önde gelen uzmanlar arasında geniş bir tartışma konusu haline geldi.

Tamara Polovinkina 2000’li yılların sonunda hak ettiği dinlenmeye çekildi, ancak sevdiği işi yapmaya devam etti, Karadeniz Şapsığya’sının sosyal ve kültürel yaşamını yakından takip etti.

Tamara Polovinkina’yı anma töreni 22 Aralık 2023 tarihinde 12:00-13:00 saatleri arasında Soçi-Lazarevsky yerleşim yerindeki mezarlıkta gerçekleştirilecektir.

Tamara Polovinkina’nın ailesine ve dostlarına başsağlığı diliyoruz.

photo 2023 12 19 14 38 30 1

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img