Bahçeli tasarladığı ‘Türk Dünyası Haritasını’ Erdoğan’a hediye etti

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye parlamentosunda temsil edilen Milliyetçi parti olan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Beştepe’deki görüşmesinde “Türk Dünyası” haritasıyla poz verdi.

Bahçeli kendi tasarladığı, Rusya’nın 20 bölgesini ve Çin’in bir bölümünü kapsayan “Türk dünyası” haritasını Erdoğan’a hediye etti.

Haritanın Çerkes Cumhuriyetleriyle birlikte bazı Kuzey Kafkasya Cumhuriyetlerini de kapsıyor olması dikkatleri çekti.

Haritaya göre, Türk dünyası Kuzey Kafkasya cumhuriyetleri (Çeçenya, İnguşetya, Dağıstan, Kabardey-Balkarya, Karaçay-Çerkesya ve Adıgeya), Krasnodar Bölgesi ve Rostov Bölgesi’nin bir kısmı, Volga bölgesi, Doğu Sibirya ve Yakutistan ile temsil ediliyor.

Orta Asya cumhuriyetleri ve Kazakistan’ın yanı sıra Avrupa’daki Balkanlar ve Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi de Türk dünyasının bir parçası olarak haritada belirtiliyor.

resized 69afc 88136a1aa468862 02

Erdoğan ve Bahçeli görüşmesine damga vuran fotoğraf, Rusya’da gündem olmuş ve haritanın Rusya coğrafyasını da kapsaması bir mesaj olarak algılanmıştı.

Daha önce de AKP ve Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen A Haber sitesindeki ”Rusya’da Türkiye korkusu! Türk Gücü planı devrede” başlıklı haberinde Kuzey Kafkasya coğrafyası bilinmeyen bir bayrak ile işaretlenmişti.

Kuzey Kafkasya’daki halklar arasında Türk kökenli Nogaylar, Karaçaylar, Balkarlar ve Kumuklar yaşamaktadır.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img