Kabardey-Balkarya’da toplumsal olayları engelleyecek robotun patenti alındı

Rusya Bilimler Akademisi Kabardey-Balkarya Bilim Merkezi, kamu güvenliğini sağlamak için yenilikçi bir robot geliştirdi. İlgili patent, Federal Fikri Mülkiyet Hizmeti veritabanında yayınlandı. Robot, protestocuları özel kalkanlarla engelleyebilecek, ağ ile hareketlerini kısıtlayabilecek ve şok tabancaları kullanabilecek.

Kabardey-Balkarya’lı bilim insanlarının icadı, toplumsal olaylar sırasında kamu güvenliğini sağlamak ve terörle mücadele etmek için tasarlandı. RIA Novosti’nin Rospatent web sitesine atıfta bulunarak bildirdiği habere göre robot, en son teknoloji ile donatılmış, aerodinamik formlara sahip ve kaplumbağa benzeyen bir tasarıma sahip.

“Yeni robot, kalabalıkları bölmek, suçluları gözaltına almak ve kolluk kuvvetlerinin isyancılarla doğrudan çatışmasını önlemek için veya bir terör eylemi gerçekleştirmeye çalıştığından şüphelenilen kişileri engellemek amacıyla bariyer duvarları oluşturabilecek yüksek hızlı son derece üstün operasyonel modülleri içeriyor” açıklaması yapıldı.

Yeni sistemin ana özelliğinin, birkaç robotun birbiriyle uyum içinde hareket ederek kalabalığını bölebilmesi olduğu belirtilirdi.

“Kaplumbağa” robotu 60 km/s hıza kadar ulaşabiliyor.

photo 2021 11 19 02 52 15

Kaynak : Kavkaz.Realii , RIA Novosti

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img