İnguş Milletvekilinden Osetya’da ortak devriye çağrısı

İnguş Halk Meclisi milletvekilleri, iki milletten temsilciler arasındaki çatışmaları önlemek için Prigorodny bölgesinde İnguşetya ve Kuzey Osetya kolluk görevlilerinin ortak devriyeleri düzenlenmesi talebiyle Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı’na başvurdu.

İslam Gadiyev yaptığı açıklamada “Chermensky karakolunda ortak devriye atılması konusu 2020’de benim tarafından zaten gündeme getirildi. Konunun esasları üzerine, Prigorodny ilçesinde İnguşetya İçişleri Bakanlığı ile ortak devriyelerin başlatılması için bir dilekçe Rusya Federasyonu İçişleri Bakanı’na hitaben hazırlanacak” dedi.

İslam Gadiyev’e göre, bu tedbir Prigorodny bölgesinin “tartışmalı” topraklarındaki durumu istikrarsızlaştırma girişimlerini önleyecek.


İnguşetya Parlamento Başkan Yardımcısı yaptığı açıklamada “Meslektaşım Zelimkhan Khashtyrov ile birlikte 10 Kasım’da yaşanan çatışmada yaralanan Kotiyev Ahmed’i hastanede ziyaret ettik. Bildiğimiz gibi, bu bir hafta içinde, İnguşetya uyruklu gençlerin içine çekildiği ikinci provokasyon. Bir şey açık ki yerel halk yaşanan çatışmalardan memnun değil ” dedi.

İnguşetya Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Magomed Yevloev’e göre, durum İnguşetya başkanının günlük takibi ve kontrolü altında. Silahlı çatışmayla ilgili kolluk kuvvetleri de inceleme yaptı.

İnguşetya Başbakan Yardımcısı “Halk Meclisi milletvekilleri Gilani Kalimatov, Süleyman Mutaliev ve Tarım Bakanı Magomed Gagiev ile birlikte cumhuriyet hastanesinde Ahmed Kotiev’i ziyaret ettik. Moçky-Yurt köyünde Tangiyev Jamal’ı da ziyaret ettik, ikisi de 10 Kasım’da Kartsinskoe otoyolunda bulunan bir benzin istasyonundaki çatışmada yaralandı ”şeklinde açıklama yaptı.

İnguş hükümeti başkan yardımcısı, böyle bir durumda asıl önemli olanın herhangi bir provokasyona yol açılmaması ve her türlü çelişki ve hak ihlalini hukuk çerçevesinde çözülmesi gerektiğini belirtti.

10 Kasım’da, Kuzey Osetya’nın Prigorodny bölgesinde Kartsa köyüne yakın bir benzin istasyonunda Oset ve İnguşlar arasında silahlı çatışma yaşanmıştı.

Polis olayla ilgili olduğu belirtilen şüphelileri gözaltına aldı.

Kaynak : Caucasus Times

Çeviri : Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img