Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde Çerkes Soykırımı dile getirildi

Ukrayna Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Ukrayna Delegasyonu Üyesi Oleksii Goncharenko yaptığı konuşmada, 19. Yüzyılda Rusya İmparatorluğunun Çerkes halkına karşı soykırım uygulandığını ifade etti.

Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerin meclislerinden seçilen milletvekillerinin yer aldığı parlamento meclisinde düzenlenen genel kurul 20. oturumda konuşan Ukrayna Milletvekili Oleksii Goncharenko, Rusya İmparatorluğu ve Rusya Federasyonu’nun anlaşılması için tarihe atıfta bulunarak Kuzey Kafkasya halklarından Çerkes, Çeçen-İnguş halklarına karşı soykırım işlendiğini ifade etti.

Oleksii Goncharenko ingilizce yaptığı konuşmasında halklar hapishanesi olarak adlandırılan Rusya İmparatorluğunun, özgürlüklerini savunan halkları inanılmaz bir vahşetle bastırdığını, 19. yüzyılda Çerkes halkına soykırım uygulandığını, 20. yüzyılda ise Çeçen ve İnguş halkının binlerce kilometre ötedeki Kazakistan’a sürüldüğü ve bu esnada nüfuslarının 3’te 1’ni kaybederek soykırıma maruz kaldıklarını, 20. yüzyılın sonunda ise tekrar Çeçen halkına karşı girişilen soykırımda 200.000 insanın hayatını yitirdiğini ifade etti.

Çeçen halkının bugün işbirlikçi ve kendi halkına ihanet eden Kadirov tarafından baskı ve zulüm ile kontrol edildiğini vurgulayan Goncharenko, Kuzey Kafkasya’da Rusya kanunlarının değil Ortaçağ kanunlarının uygulandığını belirtirken Kuzey Kafkasya’da yaşanan cinayet,tecavüz ve diğer insan hakları ihlali alanlarına dikkat çekti.

Avrupa Konseyinin insan hakları için Kuzey Kafkasya halklarını desteklemesi çağrısında bulunan Goncharenko, bu küçük halkların özgürlük taleplerinin desteklenmesi gerektiğini çünkü Rus Emperyalizminin bu halkları bir başka halka karşı kullandığını ve günümüzde de Ukraynaya karşı kullandığını belirtti.

Kuzey Kafkasya halklarının bunu hak etmediğini belirten Goncharenko, Rusya Federasyonu içerisindeki bastırılmış ulusların özgürleştirilmesi için desteklenmesi talebini yineleyerek, Zomi İmparatorluğunda baskıyla tutulan bu halkları özgürleştirelim ve ortaçağdan kurtararak normal bir yaşama kavuşmalarını sağlayalım diyerek genel kurula hitaben yaptığı konuşmasını tamamladı.

Ğuaze

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img