Ukrayna milletvekili Yüksek Şura-Rada’ya Çerkes soykırımını tanımasını önerdi

Ukrayna Yüksel Şurası-Rada’da milletvekillerinin oluşturduğu “Özgür Bir Kafkasya İçin” isimli grubun kurucusu Oleksii Goncharenko, Ukrayna parlamentosuna, 1763-1864 Kafkas Savaşı (E.N.*) sırasında Çerkes (Adıge) halkına yönelik işlenen soykırımın tanınmasına ilişkin bir karar tasarısı sundu.

Goncharenko, Facebook hesabında, Kafkas savaşının Çerkeslerin %90’ının ölümüne veya sürgüne yol açtığını ve topraklarına başka halklardan insanların yerleştiğini belirtti. Milletvekili, “Bu insanların zorla tahliye edilmesini ve yok edilmesini soykırım olarak kabul ederek, onların anısını onurlandırabileceğiz ve aynı zamanda katillerini de yenebileceğiz” dedi.

Bu hafta başlarında, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi toplantısında Oleksii Goncharenko, Kuzey Kafkasya halklarının kurtuluşu çağrısında bulundu. Ona göre Rusya, 19. ve 20. yüzyıllarda olduğu gibi bölgede imparatorluk politikasını sürdürüyor.

Kaynak : Кавказ.Реалии

Çeviri : Ğuaze

E.N.* : 1763-1864 Kafkas savaşı tabiri, Rus resmi tarih söylemidir. Çerkes tarihçilerin belirttiği üzere 1763-1864 Rus-Çerkes isimlendirmesi doğru olandır.

Son Makaleler

spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img